NS zrušil rozsudek, který přiznal uražené úřednici kytici růží

Muž, který urážel pracovnici stavebního úřadu, jí nemusí posílat pugét růží a písemnou omluvu. Neobvyklý bod rozsudku Okresního soudu Praha-východ zrušil Nejvyšší soud (NS). Uložená povinnost nebyla přiměřená původnímu provinění. Okresní soud také opomenul, že se muž spontánně omluvil už v jednací síni. ČTK to zjistila z nedávného usnesení publikovaného v soudní databázi.

Česká tisková kancelář
Kurzarbeit v senátu
Foto: Shutterstock

ČTK to zjistila z nedávného usnesení publikovaného v soudní databázi.

Hádka se odehrála loni v dubnu v kanceláři jednoho ze středočeských stavebních úřadů. Pracovnice muži řekla, že požadovanou kopii protokolu o měření hlučnosti tepelného čerpadla na sousedově pozemku dostane až následující týden. Muž reagoval vulgárními urážkami a výhružkami.

Okresní soud jej loni potrestal podmínkou, navíc mu uložil ještě povinnost, aby ženě na úřad poslal kurýrem kytici nejméně 15 čerstvých rudých růží a omluvný dopis. "Nechal jsem se unést emocemi, a přestože jsem měl dle mého názoru oprávněné výtky k Vaší práci, choval jsem se jako hulvát," stálo v dopisu, jehož celý text určil okresní soud.

Podle trestního zákoníku může soud uložit podmíněně odsouzenému člověku přiměřená omezení a přiměřené povinnosti. Cílem je to, aby vedl řádný život. Povinnost uložená v této kauze však podle NS není přiměřená okolnostem. Je popsána příliš konkrétním způsobem a nedává muži šanci vyjádřit omluvu vlastními slovy. Navíc soudy opomenuly již jednou učiněnou omluvu při hlavním líčení, která je podle NS dostatečná.

"Ze všech těchto důvodů je za daného stavu věci jakákoli další omluva, nadto doprovázená kyticí růží, nadbytečnou, a to mimo jiné i s ohledem na jistou finanční nákladnost zakoupení růží a uhrazení kurýrní služby, která ji činí neúměrnou újmě, již poškozená v důsledku trestného jednání obviněného musela strpět," stojí v usnesení senátu s předsedkyní Miladou Šámalovou.

Spis se vrátil k okresnímu soudu, který rozhodne znovu. Zatím to podle databáze InfoSoud neučinil. Na podmíněném trestu se zásahem Nejvyššího soudu nic nezměnilo.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články