Menu

Aktuality

NSS odmítl dvě stížnosti, k senátním volbám jich zbývá 11

AktualityČTK02.11.2016
ČTK02.11.2016

Brno 2. listopadu (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) dnes odmítl další dvě volební stížnosti. Celkem jich v návaznosti na senátní volby obdržel 17. Některé odložil či odmítl už dříve, zbývá mu ještě 11 nerozhodnutých. Týkají se například obvodů Most, Ústí nad Labem, Ostrava-město a Bruntál. Volbami na Mostecku se bude soud 10. listopadu zabývat veřejně.

Dnes soudci jednu stížnost odmítli pro nepřípustnost, protože se týkala krajských voleb, které NSS nepřezkoumává. Odmítli také podnět Josefa Hörla, neúspěšného kandidáta ČSNS 2005 v Praze 10. Vzhledem k tomu, že bydlí mimo Prahu a nekandidoval jako nezávislý, neměl oprávnění stížnost podat. Teoreticky to mohla udělat strana, která jej navrhla.

Mezi nerozhodnutými stížnostmi jsou tři, které zpochybňují zvolení Aleny Dernerové v Mostě. Jednu z nich podala místopředsedkyně hnutí Severočeši.cz, za které Dernerová kandidovala. Hnutí je rozděleno na dvě křídla. Jedno křídlo už před volbami žádalo odvolání kandidatury Dernerové, mostecký magistrát ale k žádosti nepřihlédl.

Předseda volebního senátu Tomáš Langášek stížnosti týkající se Mostu spojil ke společnému řízení. Na 10. listopadu nařídil veřejné jednání, informovala mluvčí soudu Sylva Dostálová. V minulosti přitom senát řešíval volební stížnosti neveřejně.

Soud eviduje také stížnost z obvodu 31 - Ústí nad Labem. Pisatel zpochybňuje zvolení Jaroslava Doubravy senátorem. Zmocněnec hnutí Severočeši.cz, který Doubravu do voleb přihlásil, k tomu podle stěžovatele nebyl oprávněn.

Úsvit - Národní koalice si stěžuje na volby v obvodu 70 - Ostrava-město, kde vyhrál nezávislý kandidát Zdeněk Nytra. Úsvit, jehož kandidátka Alena Vitásková neuspěla, poukazuje na údajné porušení pravidel kampaně kandidátem ANO Radimem Babincem. Konkrétně jde o zveřejnění předvolební prognózy na jeho facebookovém profilu v den prvního kola voleb.

Stejného obvodu se týká návrh hnutí Nezávislí. Porušení zákona spočívá podle hnutí v tom, že šéf hasičů Nytra se v prvním kole deklaroval jako nezávislý, ale ve druhém vyšlo - podle volební stížnosti - najevo, že je ve skutečnosti kandidátem ODS a TOP 09. Jako příslušník bezpečnostních sborů podle zákona za žádnou politickou stranu kandidovat nesměl.

Na projednání čeká i stížnost SPR-RSČ Miroslava Sládka, týkající se voleb na Bruntálsku. Sládkovci už jednu stížnost podali, soud ji označil za předčasnou, zopakovali ji tedy v zákonné lhůtě. Poukazují na vysoký počet neplatných hlasů v prvním kole, který se vymyká průměru, což prý vede k důvodnému podezření na manipulaci s hlasy. Na Bruntálsku neúspěšně kandidoval Sládek.

Soud by měl stížnosti vyřešit do 17. listopadu. "Volební senát si je vědom, že ustavující schůze Senátu PČR v novém složení je svolána již na 16. 11. 2016, proto hodlá rozhodnout o všech volebních věcech, bude-li to možné, do úterý 15. 11. 2016 včetně, na kdy je plánováno zatím poslední neveřejné jednání volebního senátu," uvedla Dostálová.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři