NSS svým rozhodnutím zaregistroval Sudetoněmecké sdružení

raha/Brno 17. března (ČTK) - Sudetoněmecké krajanské sdružení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku dosáhlo po několikaletém sporu s ministerstvem vnitra toho, že bylo oficiálně zaregistrováno. Stalo se tak na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Zveřejnil to dnes na svém webu jeden z iniciátorů sdružení Tomáš Pecina. Reakci ministerstva ČTK zjišťuje.

Česká tisková kancelář

Vnitro v minulosti třikrát odmítlo sdružení zaregistrovat, naposledy v únoru 2013, a to zejména kvůli kontroverznímu názvu i předpokládaným aktivitám. Zastávalo názor, že cílem sdružení je porušovat ústavu a zákony, a poukazovalo i na to, že jeho název nemůže být chápán jako gesto porozumění mezi oběma národy a vyvolá řadu pochopitelných negativních reakcí veřejnosti.

Nejvyšší správní soud však počátkem března zamítavé rozhodnutí ministerstva zrušil. Podle něj neexistuje zákonný důvod k tomu, aby sdružení nebylo registrováno. "Potlačovatelská schémata cílící proti myšlenkám a názorům, typická pro státní mechanismus autoritativních států, jsou v právním státě nepoužitelná a nepřijatelná," uvedl mimo jiné ve svém rozhodnutí. "Den právní moci tohoto rozsudku je proto dnem registrace sdružení," doplnil.

Sdružení reprezentované Pecinou, Wolfgangem Habermannem a aktivistou Janem Šináglem požádalo o registraci v roce 2009. Uskupení nemá přímou vazbu na Sudetoněmecké krajanské sdružení (Sudetendeutsche Landsmannschaft), které působí v Německu. Podle dříve zveřejněných proklamací usiluje o spolupráci mezi Čechy a Němci a o překonání historických traumat.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon
Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon

Praha 5. dubna (ČTK) - Podmínky práce s vyhrazenými zařízeními upraví v tuzemsku nový zákon, který je ve Sněmovně před schvalováním. Týkat se má zdvihacích, elektrických, plynových a tlakových zařízení, která například při nesprávném použití nebo nevhodném provozování představují závažné ohrožení životů, zdraví nebo životního prostředí.

ČTK
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu