Sněmovna zamítla odvod DPH až ze zaplacené faktury

Sněmovna dnes zamítla už v úvodním kole novelu hnutí Úsvit, podle níž by mohli podnikatelé odvádět daň z přidané hodnoty až ze zaplacené faktury.

Foto: Fotolia

Změna měla vést podle poslanců Úsvitu k oživení ekonomiky a snížení nezaměstnanosti. Jiní poslanci se stejně jako bývalá úřednická vláda ale obávali zvýšení administrativy a možných daňových úniků.

"Cílem novely je odlehčit malým a středním podnikatelům," řekl šéf frakce Úsvitu Radim Fiala. Zpravodaj Václav Votava (ČSSD), který zamítnutí navrhl, prý snaze předkladatelů rozumí, ale odkázal na stanovisko bývalé vlády Jiřího Rusnoka. Votava taky varoval před vytvořením dvou režimů v rámci zákona o DPH.

Za závažné označil výtky k předloze Jiří Dolejš (KSČM). Jeho návrh, aby Sněmovna normu vrátila Úsvitu k dopracování, však poslanci nepodpořili.

Nyní musejí plátci odvést daň po skončení zdaňovacího období bez ohledu na to, zda přijali úhradu. "Již došlo i k absurdním situacím, kdy drobní plátci DPH, zejména živnostníci, pro splnění své daňové povinnosti vůči správci daně byli nuceni si vzít bankovní úvěr a v konečném důsledku je to dovedlo do úpadku," napsali předkladatelé v důvodové zprávě.

Norma podle nich vycházela z evropské směrnice o takzvaném hotovostním účetnictví. Hnutí Úsvit je podle Fialy připraveno předložit ji znovu.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
100%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články