Soud přiznal odškodnění 25.000 Kč za pálku se slovy Na cikány

Majitelé hospody v Hojsově Stráži na Klatovsku, kde byla umístěna baseballová pálka s nápisem Na cikány, musí Romovi Františku Kroščenovi zaplatit 25.000 korun jako náhradu nemajetkové újmy.

Foto: Fotolia

ČTK informaci serveru idnes.cz potvrdila soudkyně pražského vrchního soudu Ludmila Říhová, která dnes v případu rozhodovala. Soud již v roce 2011 rozhodl, že se Romovi, který považoval vyvěšení pálky za diskriminaci a útok proti svému etniku, musí majitelé hospody omluvit. Finanční satisfakci mu však tehdy nepřiznal. Rom požadoval odškodnění 150.000 korun.

Podle Říhové se při dnešním jednání zjistilo, že už byla Krosčenovi poskytnuta omluva, o které soud rozhodl před více než dvěma lety. "Teď šlo jen o náhradu nemajetkové újmy, tedy takzvaného finančního zadostiučinění, které mu tehdy nebylo přiznáno. My jsme mu tentokrát přiznali náhradu v částce 25.000 korun," uvedla Říhová. Proti dnešnímu verdiktu je možné podat stížnost Ústavnímu soudu, dodala soudkyně.

Spor Kroščena a restaurace se táhne od roku 2001. Podle svědků z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva sdružení v té době na pálku upozornil telefonát. Zástupci sdružení se proto do restaurace vypravili, aby věc zdokumentovali. Kroščen s nimi jel jako romský aktivista. Poté, co baseballovou pálku uviděl, cítil se podle svých slov i podle svědků uražený a ponížený. Rozhodl se proto podat žalobu na ochranu osobnosti.

Kroščen před rokem 2011 s žalobou neuspěl. Podle dřívějších rozsudků pražského městského i vrchního soudu nešlo o diskriminaci, rasistický výpad ani takzvané obtěžování kvůli národnosti a barvě pleti. Soudy dospěly opakovaně k závěru, že baseballová pálka nevytvářela pro romské návštěvníky zastrašující, nepřátelské, zahanbující ani ponižující prostředí. Pálku "zdobily" i další nápisy, například Na skiny, a podle rozsudku představovala spíše recesi než útok na lidskou důstojnost.

Kauzu však v roce 2010 znovu otevřel Ústavní soud. Podle něj obecné soudy svá rozhodnutí dostatečně neodůvodnily a nevyrovnaly se s některými Kroščenovými námitkami.

Zdroj: ČTK

Hodnocení článku
50%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články