Soud se už po volbách nechce vracet k registraci uchazečů o Hrad

Brno 13. února (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) se po skončení voleb už nehodlá zabývat výhradami k procesu registrace prezidentských kandidátů. Vícenásobné podpisy zákonodárců se proto důvodem ke zrušení voleb správním soudem nejspíš nestanou. Plyne to z usnesení, jimiž dnes volební senát zamítl některé volební stížnosti.

Česká tisková kancelář
Foto: Redakce

Konkrétně soud zamítl například podnět člověka kritizujícího vnitro za registraci některých kandidátů, které podpořili stejní poslanci či senátoři. Kandidáti se následně zúčastnili prvního kola volby, což podle pisatele stížnosti mohlo hrobě ovlivnit výsledek voleb.

NSS konstatoval, že v řízení o neplatnosti voleb a hlasování nelze brojit proti vadám v registraci kandidátní listiny. K napadení registrace slouží samostatné řízení. Před volbami registraci řádně nezpochybnil nikdo, komu zákon toto právo přiznává. Podnět nezaregistrované kandidátky Terezie Holovské soud už před volbami odmítl kvůli tomu, že se nedomáhala vlastní registrace, pouze zpochybňovala registraci pěti jiných kandidátů s vícenásobnými podpisy.

Ve fázi posuzování platnosti volby prezidenta se už nelze zabývat tím, zda v registračním řízení byl či nebyl porušen zákon, uvedl soud.

"NSS ostatně již ve svém usnesení ze 13. prosince 2017 uvedl, že na všechny kandidáty je třeba hledět jako na řádně registrované a tudíž oprávněné zúčastnit se volby prezidenta republiky," uvedl nyní předseda volebního senátu Tomáš Langášek. Už před volbami ovšem soud vnitro zkritizoval za to, že registraci kandidátů s vícenásobnými podpisy připustilo.

Soud dnes nevyhověl ani pisateli, který kritizoval umístění podobizny současného prezidenta ve školní třídě sloužící jako volební místnost. Výsledek voleb to hrubě ovlivnit nemohlo. "Úkolem volebního soudu není hodnotit, zda je to vhodné či nevhodné, ale pouze to, zda byl či nebyl porušen zákon," stojí v usnesení volebního senátu. Další stížnosti soud dnes odmítl z procesních důvodů - pro opožděnost, neodstraněné vady nebo nepřípustnost.

NSS obdržel před vypršením zákonné lhůty 61 stížností na prezidentské volby. Po volbách může podat stížnost kterýkoliv volič, kandidát nebo navrhovatel kandidáta. Kromě problému s podpisy zákonodárců se stížnosti týkají také vedení volební kampaně, jejího financování a práce okrskových komisí při sčítání hlasů.

Soud musí o všech návrzích rozhodnout do 15 dnů od doručení. Posledním dnem pro rozhodování volebního senátu o včasných stížnostech je proto středa 21. února. Soud může teoreticky nařídit opakování voleb, pokud zjistí závažné porušení zákona, které mohlo hrubě ovlivnit výsledek.

Lednové volby vyhrál současný prezident Miloš Zeman. Ve druhém kole porazil vědce Jiřího Drahoše.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články