ÚS zamítl stížnosti proti podmínkám za nelegální lihoviny

Ústavní soud (ÚS) dnes zamítl stížnosti čtyř mužů odsouzených k podmíněným trestům za nezákonnou výrobu a prodej lihovin na Přerovsku. Muži zpochybňovali použitelnost odposlechů a věcí zabavených při domovních prohlídkách. Domáhali se posouzení kauzy podle nového trestního zákoníku, který považovali za příznivější.

Česká tisková kancelář
Internet, počítač, právo
Foto: Fotolia

Kauza podle dostupných informací nemá přímou souvislost s metanolovou aférou ani s činností takzvané lihové mafie, kterou nyní rozplétají české soudy. Odsouzenými jsou Milan Šajer a tři muži s příjmením Skácel. Okresní soud v Přerově jim v roce 2011 uložil dvouleté tresty vězení s podmíněným odkladem na tři roky a peněžité tresty. Verdikt o rok později potvrdila olomoucká pobočka krajského soudu.

Pachatelé se podle rozsudku od února do května 2007 podíleli na nelegální výrobě a distribuci nezdaněných výrobků z lihu. Jejich odběratelem byl například obchodník vietnamské národnosti. Na lahve s vodkou a tuzemákem dávali falešné etikety známých zahraničních značek, Likérky Drak a dalších výrobců.

Klíčový důkaz představovaly odposlechy a výsledky domovních prohlídek. Dvě podané ústavní stížnosti poukázaly na to, že v době rozhodování soudu prvního stupně byl již v účinnosti trestní zákoník, podle kterého nebylo možné posuzovat skutek popsaný obžalobou jako zvlášť závažný zločin. Obhajoba se domnívala, že proto nebyla splněna podstatná podmínka, na kterou je odposlech a záznam telekomunikačního provozu vázán.

Ústavní soud v nálezu uvedl, že na zákonnost pořízení a použití odposlechů a záznamů nemá vliv případná změna právních předpisů v průběhu trestního řízení.

zdroj ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články