Vědci, ekologové i MŽP odmítají senátorský zákon o Šumavě

Vědci, ekologové i ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítají návrh zákona o Národním parku Šumava, který předloží skupina senátorů zřejmě ve čtvrtek na senátní schůzi. Upozorňují, že takto postavený zákon by nechránil cennou šumavskou přírodu, kvůli níž byl národní park vyhlášen. Návrh zákona je podle nich v rozporu i se zákonem o ochraně přírody a krajiny.

Česká tisková kancelář
Foto: Redakce

Zákon by podle kritiků umožnil lov zvěře všude mimo obce a vznik kontroverzních projektů, například lanovky na Hraničník v oblasti Smrčiny, kde žije tetřev hlušec, přestože stavbu odmítl i expertní posudek MŽP. Norma prý také nerespektuje mezinárodní závazky České republiky a neřeší mezinárodní legislativu ochrany přírody NATURA 2000.

Podle informací ČTK autoři zákona nedostatečně s návrhem seznámili všechny obce a vlastníky, jichž se má týkat. Reakci senátorů ČTK shání.

"Senátní návrh je kasuistický, podrobný a v rozporu s tím, co má být obsahem zákona," řekla ČTK mluvčí MŽP Petra Roubíčková, podle níž některá ustanovení zákona nepřímo novelizují zákon o ochraně přírody a krajiny. "Takový zákon nebude dostatečně chránit vzácnou šumavskou přírodu a otevře prostor pro komercializaci území národního parku," varoval dnes předseda Stínové vědecké rady NP Šumava Jakub Hruška. Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha norma jen hájí zájmy několika regionálních politiků a podnikatelských skupin. "Zákonby vytvořil zcela nejasné právní prostředí a ještě větší chaos ve správě Šumavy," doplnil.

Ekologům se nelíbí, že většina lesů v národním parku by se měla řídit lesním zákonem, takže by se v něm hospodařilo jako v komerčních lesích. Podle vědců klade stejný důraz na rozvoj obcí jako na ochranu přírody, čímž nedostatečně chrání hodnotná přírodní území. Zavádí také daňové kompenzace a finanční náhrady pro obce na území parku, čímž zavazuje stát k finanční zátěži a vytváří jejich nerovné postavení ve vztahu k dalším obcím v ČR.

Na území NP Šumava je přitom nižší nezaměstnanost než celostátní průměr. Ekologové a vědci upozorňují, že zákon až na dvou třetinách území parku umožňuje další výstavbu, obchodování s pozemky a nezajišťuje ochranu divoké přírodě, kvůli níž se parky zřizují. Navrhuje 25,9 procenta první zóny, přitom už nyní by si polovina parku podle vědců zasloužila ochranu na úrovni první zóny.

zdroj ČTK

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články