Výbor neformálně podpořil výjimky pro nekvalifikované učitele

Praha 15. července (ČTK) - Sněmovní školský výbor se neformálně přiklonil k tomu, aby poslanci schválili výjimky pro některé nekvalifikované učitele. Bez nich by museli k lednu školství opustit. Výbor k vládní předloze ale usnesení nepřijal, aby kvůli lhůtám neohrozil její středeční projednávání ve druhém čtení na plénu.

Česká tisková kancelář
Jízdenková kauza
Foto: Shutterstock

Většina členů výboru se navzdory nesouhlasu ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) přiklonila k pozměňovacímu návrhu Martiny Berdychové (ANO), který by mezi pedagogické pracovníky nově zařadil tlumočníky českého znakového jazyka. "Systém vzdělávání neslyšících je opravdu špatný," uvedla poslankyně, která se k návrhu přihlásí ve druhémčtení. Nyní jsou tito lidé vedení jako asistenti pedagoga.

S několika pozměňovacími návrhy přišel i šéf výboru Jiří Zlatuška (ANO), v orientačním hlasování zůstal ale osamocen. Chládek před zásahy do normy, která je podle něho kompromisem, varoval. "Jinak to bude kočkopes," řekl.

Pokud by výbor přijal usnesení, Sněmovna by mohla o normě jednat až po 24hodinové lhůtě. Je přitom na řadě na nynější mimořádné schůzi, jejíž program není možné měnit. Už dnes se na plénu debatovalo o proceduře v souvislosti s tím, že o ní školský výbor jednal až dnes v podvečer.

Podmínka kvalifikace je v zákoně deset let, lhůta s letoškem skončí. Návrh ministerstva školství o výjimkách se týká několika skupin pedagogů. Ve školách by mohli zůstat například nekvalifikovaní učitelé starší 55 let minimálně s dvacetiletou praxí. Předlohaupravuje také výuku cizích jazyků rodilými mluvčími. Pokud budou mít maturitu, mohli by vyučovat konverzaci, pro výuku jazyka jako celku by potřebovali alespoň bakalářské vzdělání. Jako na kvalifikované by se pohlíželo rovněž na umělce, trenéry a odborníky, kteří učí na částečný úvazek.

Všichni ostatní učitelé by měli podle normy do konce roku alespoň zahájit studium pro získání pedagogické kvalifikace, jinak by měli skončit. Novela by však umožnila ředitelům škol zajistit na nezbytnou dobu výuku prostřednictvím nekvalifikovaných učitelů, pokud kvalifikovaného pedagoga na daný předmět k dispozici nemají.

Ve sněmovním systému je už pozměňovací návrh Augustina Karla Andrleho Sylora (Úsvit), který celou vládní verzi nahrazuje prodloužením desetileté lhůty ještě o dva roky na 12 let. Zda jej ale skutečně podá, ještě není jasné.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články