Z chystaného zákona o hazardu mizí důležité body, varuje sdružení

Praha 24. února (ČTK) - Připravovaný zákon o hazardních hrách po některých úpravách nesplňuje svůj hlavní účel, kterým měla být ochrana společnosti a hráčů před negativními dopady hazardu. Na dnešním briefingu to řekl předseda sdružení Občané proti hazardu Martin Svoboda. Vadí mu například prodloužení doby, po které musí hráč na automatu přerušit hru. Zákon by měla na březnové schůzi projednávat ve druhém čtení Sněmovna, platit by měl od roku 2017.

Česká tisková kancelář
Foto: Shutterstock

"Nový zákon o hazardních hrách jde sice správným směrem, bez potřebných změn však nebude mít pro ochranu společnosti větší smysl. Zejména jde o brzdy závislostí, které z větší části ze zákona zmizely," řekl Svoboda.

V původním návrhu měl například hráč povinnost po jedné hodině přerušit hru na 15 minut. Nyní by ji musel přerušit po dvou hodinách. "Dalším problémem je limit sázek. Současná výše, která je dvacetinásobkem původního návrhu, je astronomická a zcela neakceptovatelná. Současná změkčená podoba zákona také není důsledná u různých druhů sebeomezujících opatření," dodal Svoboda.

Podle návrhu zákona je provozovatel hazardní hry povinen umožnit hráči nastavit si například výši sázek nebo čisté prohry za jeden den, případně měsíc. "Vadí nám však věta, že hráč může sebeomezující opatření nebo jejich nastavení jednotlivě odmítnout," řekl Svoboda.

Podle náměstka primátora Brna Matěje Hollana (Žít Brno) je nutné určit část daně z hazardu na účely prevence a léčby. "Hazardní hraní způsobuje negativní dopady, kterým je potřeba předcházet. A když už nastanou, tak se snažit lidem v problémech pomoci. Zákon tuto důležitou část postrádá," upozornil Hollan.

Začátkem prosince loňského roku Sněmovna v úvodním kole projednávání podpořila trojici zákonů, podle kterých by měl být hazard od roku 2017 regulován. Celostátní výběr daně z hracích automatů by se rozdělil v poměru 65:35 procent ve prospěch obcí. Ostatní výnosy z hazardu by připadly ze 70 procent státu, zbytek si mají rozdělit obce.

Hazard by měl podléhat třem sazbám daní. Na technické hry by platila sazba 35 procent a současně minimální daň z provozu technického zařízení, která by nahradila dosavadní pevnou část odvodu. Sazba 30 procent je navržena pro živé hry, loterie a binga. Třetí sazba 25 procent by se týkala kurzových sázek nebo tombol s úhrnem sázek od 100.000 korun. Pro hrací přístroje počítá zákon s minimální daní 9200 Kč za čtvrtletí a přístroj.

Základem daně má být rozdíl mezi přijatými vklady a vyplacenými výhrami. Zákon počítá i s tím, že by byl zakázán hazard pro lidi, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi, vůči kterým byl pravomocně prohlášen úpadek v rámci insolvenčního řízení nebo kterým hru zakázal orgán činný v trestním řízení.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články