Zákon o elektronické evidenci tržeb zatím na vládě nebude

Praha 5. května (ČTK) - Zákon o elektronické evidenci tržeb, který má přinést omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, se zatím ve vládě projednávat nebude. Ministerstvo financí ho předložilo teprve na přelomu dubna a května a návrh ještě musí projít legislativní radou vlády. Novinářům to dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Žádné zásadní sporné body v návrhu nevidí.

Česká tisková kancelář

Evidence by se měla týkat ubytovacích a stravovacích služeb, velkoobchodu a maloobchodu. U dalších činností bude záležet na tom, jak provoz systému vyhodnotí Finanční správa.

Premiér doufá, že na program jednání vlády se návrh dostane do konce května. "Je potřeba udělat všechno pro to, aby byl rychle projednán a začal platit co nejdříve," řekl. Podle záměru ministerstva financí by měl zákon začít platit od ledna 2016.

Sociální demokracie tento návrh podpoří, Sobotka v něm nevidí žádné zásadní sporné body. "Myslím si, že je potřeba doladit technické detaily, a především se musí ministerstvo věnovat přípravě informačních systémů a propagační a informační kampani," doplnil premiér.

Návrh rovněž snižuje sazby DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent a zavádí jednorázovou slevou 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby. Předloha dále obsahuje omezení datových schránek pro komunikaci s finanční správou ohledně DPH.

Ve středu se sejde koaliční rada, která se bude zabývat mimo jiné detaily přípravy státního rozpočtu na příští rok. Podle premiéra by se koalice měla shodnout na hlavních výdajových prioritách, které podpoří. Sociální demokraté se budou snažit vyjednat navýšení peněz na valorizaci penzí i zvýšení plateb na státní pojištěnce v systému zdravotního pojištění. Záleží jim podle Sobotky také na zvýšení prostředků na školství a vědu a výzkum.

Koaliční rada se minulý týden shodla na deficitu státního rozpočtu pro příští rok ve výši 70 miliard korun. Zároveň souhlasila s růstem platů státních zaměstnanců v příštím roce o tři procenta. Zvednout se mají i výdaje na vědu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu