Žalobce navrhnul Rathovi devět let vězení a propadnutí majetku

Praha 13. května (ČTK) - Žalobce Petr Jirát navrhnul bývalému hejtmanovi Davidu Rathovi za údajnou korupci nejméně devět let vězení a propadnutí veškerého majetku a přes 21 milionů korun zajištěných při zadržení a domovní prohlídce. Státní zástupce návrh dnes přednesl před Krajským soudem v Praze, který případ projednává od srpna 2013. Rath podle něj patřil coby někdejší středočeský hejtman k organizátorům korupce při veřejných zakázkách. Lucii Novanské, která údajně organizovala ovlivněné tendry, navrhnul pět až šest let vězení a peněžitý trest milion korun.

Česká tisková kancelář

Jirát návrhy přednesl na konci své závěrečné řeči, kterou četl s několika přestávkami celý den. Vina Ratha i Novanské se podle něj spolehlivě prokázala. Ve Středočeském kraji podle obžaloby fungoval propracovaný systém ovlivňování stavebních a zdravotnických veřejných zakázek financovaných Evropskou unií, který provázela korupce. Rath údajně bral úplatky a podle právní kvalifikace mu hrozí až 12 let vězení.

Novanské Jirát navrhl pět až šest let vězení. "Má více těch trestných činů, ale nemá to takovou společenskou škodlivost jako doktor Rath, který byl veřejným činitelem," řekl Jirát novinářům. Za trestnou činnost může soud poslat Novanskou do vězení až na deset let.

Projednání pokračuje příští týden v pondělí, kdy začnou závěrečné řeči advokátů a obžalovaných.

Státní zástupce u Ratha také navrhuje propadnutí veškerého majetku, který zatím přesně nevyčíslil, a peněz zajištěných při zadržení v polovině května 2012 a domovní prohlídce. Jedná se o údajný úplatek sedm milionů korun, který Rath nesl v krabici na láhve vína, když ho policie zatkla, více než 8,6 milionu uložených v domácnosti a ještě více než milion korun v zahraničních měnách, například eurech, dolarech, librách a nových izraelských šekelech. Propadnout má podle Jiráta také majetek zabavený jako náhradní hodnota v přípravném řízení - pět milion korun, které poslal Rath na účet svého advokáta, a podíly na dvou nemovitostech v Hostivicích, kde Rath žije a nyní působí jako lékař.

"Většina toho byla mého otce, který se k tomu přihlásil. V podstatě chce státní zástupce zabavit peníze mého zemřelého otce. To už je justice ze záhrobí," reagoval Rath. Jeho otec Ratmír zemřel loni v polovině října. Osm milionů korun nárokoval dříve před soudem. Tvrdil, že jsou to jeho úspory z výdělku v zahraničí. Soud mu peníze odmítl vydat a Jirát dnes jejich původ zpochybnil. Žalobce namítal, že tvrzením o výdělku chtěli otec a syn Rathovi údajně zastřít fakt, že se jedná o majetek, kterému právě může hrozit propadnutí.

Závěrečná řeč Jiráta bývalého poslance příliš nepřekvapila. "Příjemné překvapení pro mě bylo, že pan státní zástupce konstatoval, že zakázky probíhaly přesně podle zákona a škoda nikomu nevznikla. Překvapením pro mě nebylo, že přišel s takovým spektakulárním trestem, což je v podstatě naplánováno a dopředu dáno. Tři roky je v podstatě jasné, že s něčím takovým přijde," řekl Rath novinářům. Jirát soudu řekl, že tendry vypadaly navenek v souladu se zákonem, podle něj to ale neznamená, že je nemohla provázet korupce. Naopak jejich formální správnost podle něj dokládá vysokou míru promyšlenosti a konspiraci. Jirát hovořil o trestné činnosti organizované skupiny.

Rath vinu od začátku odmítá. Tendry byly podle něj pod vícenásobnou kontrolou úřadů a nemohl je prý jako hejtman ovlivnit. Novanská se k obžalobě ani návrhům státního zástupce nevyjádřila.

Bývalý hejtman se chystá vlastní závěrečnou řeč postavit na "konkrétních věcech". "Bude to hodně práce, protože jsme v situaci, kdy obžaloba příliš neprokazuje vinu. Devadesát procent toho, co pan státní zástupce říkal, byly jeho domněnky, hypotézy a dá se říci že až takové fantasmagorické dedukce. Nemám moc důvěru v objektivitu soudu, tak budeme muset mravenčí prací v podstatě přinést jeden důkaz za druhým," dodal.

Soud kvůli průtahům rozdělil v únoru případ týkající se celkem 11 obžalovaných do dvou částí. Zbylých devět lidí dostalo v dubnu nepravomocně tresty od pěti do 7,5 roku a tři podmínky. Nejvyšší trest soud uložil bývalé ředitelce kladenské nemocnice Kateřině Kottové (dříve Pancové) a jejímu manželovi, bývalému náměstkovi středočeských krajských nemocnic a exposlanci Petru Kottovi, které Jirát označil za organizátory korupce. Oba rovněž mají přijít o zajištěný majetek a peníze na účtech.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon
Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon

Praha 5. dubna (ČTK) - Podmínky práce s vyhrazenými zařízeními upraví v tuzemsku nový zákon, který je ve Sněmovně před schvalováním. Týkat se má zdvihacích, elektrických, plynových a tlakových zařízení, která například při nesprávném použití nebo nevhodném provozování představují závažné ohrožení životů, zdraví nebo životního prostředí.

ČTK
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu