Mluvme spolu #zOcidoOci – vyzývá kampaň, díky které lidé mají komunikovat o svých konfliktech

V pondělí 22. listopadu začíná kampaň #zOcidoOci, která má přimět lidi zasažené konfliktem začít napravovat vztahy pomocí vzájemného dialogu. Veřejnost se může připojit i k doprovodným online akcím, na kterých se dozví více o tom, jak komunikace vede k nápravě vztahů lidí zasažených trestným činem nebo konfliktem a jak k tomu přispívá restorativní justice. Kampaň se koná od 21. do 28. listopadu v rámci celosvětového Týdne restorativní justice a pořádá ji Institut pro restorativní justici (IRJ).

Od 22. listopadu zahajuje IRJ kampaň, díky které se lidé mohou k takové situaci vrátit a začít narušené vztahy napravovat – promluvit si s někým #zOcidoOci. 

Téměř každý se někdy v životě dostal do situace, která výrazně narušila mezilidské vztahy. Ať už šlo o konflikt, hádku nebo se stal obětí či pachatelem trestného činu. Díky týdnu #zOcidoOci, mají lidé jedinečnou příležitost se k situaci vrátit a začít narušené vztahy napravovat. Dialog je základní princip restorativní justice a i když je léčivý, prostředí nás k němu často vůbec nevede,” uvádí Petra Masopust Šachová, předsedkyně IRJ.

Když nastane trestný čin nebo konflikt, lidé jsou zranění. Nezáleží na tom, o co šlo. Hádka, vandalismus, dopravní nehoda, přepadení, loupež, obtěžování, znásilnění, zabití. Každá situace je jiná. Otázky ale přichází stejné: Jak se to stalo? Proč právě já? Bude se to opakovat? Co se stane s člověkem, který mi to udělal nebo kterému jsem ublížil? Jak budu pokračovat dál? Místo odpovědí ale přichází trest. Existuje ještě jiný pohled, který reaguje na potřeby lidí, jimž do života zasáhla trestná činnost: napravení způsobené škody či újmy, náprava vztahů i překonání traumatu. O konfliktu je třeba mezi lidmi komunikovat.

Na formě promluvy #zOcidoOci nezáleží: může to být osobní rozhovor, telefonát, zpráva nebo třeba dopis. Jakákoliv forma dialogu je prvním krokem k ozdravení narušených vazeb. Lidé mají možnost se připojit a promluvit si s někým, komu ublížili nebo naopak kdo ublížil jim. Mají také možnost sdílet svůj příběh nebo se účastnit několika událostí, které celý týden doprovází. Dozví se, jak je možné měnit vztahy lidí zasažených konfliktem pomocí komunikace. Mohou si také poslechnout příběhy obětí a pachatelů, kteří mají zkušenost s restorativními přístupy.

Restorativní pojetí trestněprávní politiky předpokládá, že trestný čin nenarušuje jen právní normy, ale především lidské vztahy a způsobuje újmu. Soustředění na její náhradu a reakci na skutečné potřeby obětí, motivuje pachatele k převzetí odpovědnosti a napomáhá obětem, pachatelům a dotčeným komunitám uzdravit jejich životy zasažené trestným činem.

Týden #zOcidoOci připravil Institut pro restorativní justici, který vznikl v roce 2019 a usiluje o zapojení restorativních principů, přístupů a programů do oblasti trestní justice. V roce 2021 se podílel na vzniku Strategie restorativní justice pro ČR. Vizí Institutu je, aby se naplnění potřeb oběti, přijetí odpovědnosti na straně pachatele, zapojení všech trestným činem zasažených lidí do řešení dané věci, principy respektu, rehabilitace a reintegrace či dialogu staly přirozenou součástí chápání spravedlnosti a trestní justice.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články