S dopady války na Ukrajině má exportérům pomoci program záruk, navrhlo MPO

Snížit dopady války na Ukrajině na české exportéry chce ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) programem záruk. Ručit za ně má stát prostřednictvím Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Zavedení tohoto typu podpory umožňuje dočasný krizový rámec, který přijala Evropská komise na konci března. MPO připravilo v této souvislosti novelu zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou. Návrh je do 9. srpna v připomínkovém řízení. Vyplývá to z materiálů dostupných na vládním webu.

Česká tisková kancelář
Zvláštní režimy v oblasti zahraničního obchodu
Foto: Fotolia

Pro krytí závazků z poskytovaných záruk nového programu má vzniknout u EGAP fond. Ze státního rozpočtu by do něj vláda měla podle MPO letos vložit 500 milionů korun. "Tento prvotní vklad bude na základě usnesení vlády vždy doplňován, a to především při nedodržení poměru mezi příslušným fondem a celkovými závazky exportní pojišťovny z poskytování záruk. Tento poměr je navrhován v prováděcím právním předpisu ve výši osmi procent," uvedl úřad v důvodové zprávě.

Generální ředitel EGAP Jan Procházka dříve ČTK řekl, že nový program záruk by měl fungovat na stejném principu jako dříve COVID plus vytvoření na podporu velkých exportně zaměřených firem v důsledku pandemie koronaviru. Státní pojišťovna je podle něj na administraci žádostí připravena po technické i personální stránce.

MPO navrhuje, aby Sněmovna novelu podpořila už v prvním čtení. Dočasný krizový rámec totiž povoluje poskytnutí záruk zatím jen do konce letošního roku.

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP) nyní ve spolupráci s členskými firmami připravuje k ministerskému návrhu připomínky. "Novela není dokonalá, ale protože rychle zavede nový produkt EGAP plus, který by měl pomoci firmám vyrovnat se s ekonomickými dopady války na Ukrajině, má ve všeobecné rovině naši podporu," řekl ředitel sekce mezinárodních vztahů SP Lukáš Martin.

Legislativní úprava má současně umožnit rozšíření produktů EGAP a České exportní banky (ČEB) o podporu podniků zaměřených na vývoz. "To je prvek, po kterém dlouhodobě voláme, aby podpora státu byla cílena komplexně a ne pouze na konkrétní exportní kontrakty. A vytvářela tak pro české firmy podnikatelské prostředí podobné tomu, jaké mají k dispozici srovnatelné země EU," uvedl dále Martin.

Prezident SP Jaroslav Hanák tento týden podle Martina poslal ministrovi průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi (za STAN) dopis, ve kterém zdůraznil podporu vzniku pracovní skupiny při MPO za účasti ČEB, EGAP, zástupců komerčních bank a profesních svazů k řádné úpravě výše zmíněného zákona, případně k návrhu nové legislativy. Martin zdůraznil, že požadavky na financování vývozních záměrů se v současné bouřlivé době vyvíjejí a stávají se více komplexními. Vláda by tak po vzoru západních zemí měla směřovat k vytvoření moderní agentury pro exportní úvěry (ECA - Export Credit Agency).

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články