Senát patrně schválí návrh zákona k zavedení informačního modelu stavby

Senát patrně schválí návrh zákona k zavedení informačního modelu stavby, jenž může podle záměru ušetřit veřejným zadavatelům peníze a zkrátit přípravu staveb. Vládní předlohu dnes podpořil výbor pro územní rozvoj. Před schvalováním na plénu příští týden ji ještě posoudí garanční hospodářský výbor. Informační model stavby se bude týkat nejenom stavby samotné, ale i úpravy jejího okolí, tedy vystavěného prostředí. Může tak pomoci třeba obcím a městům.

Česká tisková kancelář
nový stavební zákon
Foto: Fotolia

Povinnost pořídit informační model stavby se bude vztahovat pouze na stavby nebo jejich části, jejichž pořizovací cena překročí limit pro nadlimitní veřejnou zakázku na stavební práce podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Peněžitá hranice činí zhruba 135 milionů korun. Půjde o stavby, které se zapisují do katastru nemovitostí nebo do technické mapy kraje. Pořizovat tyto modely bude muset hlavně stát a jeho úřady, státní podniky nebo kraje a státní příspěvkové organizace. Metodu zvanou BIM už použil například Nejvyšší kontrolní úřad při stavbě svého nového sídla.

Výjimky se budou vztahovat na stavby v zahraničí nebo na stavby, které povolují ministerstva obrany, vnitra nebo spravedlnosti. Pojem vystavěné prostředí vychází z definice ve stavebním zákonu a představuje prostředí vytvořené nebo upravené člověkem, které zahrnuje stavby a volná prostranství veřejná i neveřejná. Informační model vystavěného prostředí má seskupovat informace o území, stavbách na něm i o omezeních nebo procesech, které se v něm odehrávají.

Sněmovna doplnila návrh zákona o technickou změnu týkající se Českého úřadu zeměměřického a katastrálního a o úpravu povolování billboardů u silnic. Zařízení pro ukládání energie přidala dolní komora do výčtu staveb, které jsou zřizovány a provozovány ve veřejném zájmu. Poslanci schválili také pozměňovací návrh, který zachovává podporu výroby elektřiny z důlního plynu i po konci letošního roku.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články