"Jedná se o vymetání smetí z právního systému," řekl senátorům při obhajobě návrhu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Zrušení čeká přes 6600 takzvaných vyhaslých právních předpisů, které jsou sice platné, ale reálně se neuplatňují. Dalších zhruba 3600 předpisů už v minulosti zrušilo některé obecné ustanovení, ale v právním řádu se nadále objevovaly.
Nadbytečné předpisy se podle předlohy ministerstva vnitra mimo jiné stávají zátěží pro systém eSbírka, ve kterém by lidé měli mít v budoucnu možnost elektronicky vyhledat veškeré zákony a mezinárodní smlouvy v jejich závazné podobě.
Mezi rušené předpisy patří zákon z roku 1919 o zrušení celibátu učitelek, zákon z roku 1920 o odstranění nevhodných názvů, zákon z roku 1924 o zrušení odměn udavačů daňových přestupků, zákon z roku 1930 o výrobě chleba nebo zákon o čtvrté pětiletce z roku 1966. Z novější doby jde třeba o zákon o zahájení činnosti jihlavské pobočky Krajského soudu v Brně z roku 2008 a o zákon o jednostranném zvyšování nájemného z bytu z roku 2006.
Z vyhlášek bude zcela zrušeno například nařízení ministerstva vnitřního obchodu z roku 1958 o jmenování a působnosti občanských kontrolorů, vyhláška ministerstva pracovních sil z roku 1954 o některých opatřeních v náboru a rozmisťování pracovních sil, vyhláška ministerstva sociální péče z roku 1949 o úpravě odměn v domáckém ručním pletení na jehlicích nebo vyhláška o přesunutí svátků a památných dnů v roce 1950.
Zrušení několika stovek nadbytečných předpisů navrhovalo vnitro už v minulém volebním období. Návrh schválila tehdejší vláda ANO a ČSSD, poslanci ho však do konce volebního období projednat nestihli. Nyní proto vnitro navrhlo zákon znovu, tentokrát na základě rozboru odhalilo několik tisíc nadbytečných předpisů.
Diskuze k článku ()