"Návrh ústavní změny reaguje na obavu ze snah postupně omezit a následně zrušit možnost hotovostních plateb. Hotovostní platby jsou významným nástrojem nejen ekonomickým, ale i způsobem zajištění soukromí a svobody občanů před absolutní možností kontroly jejich plateb za různé zboží a služby," napsali předkladatelé v důvodové zprávě. Varovali také před rizikem zneužití informací shromažďovaných v souvislosti s bezhotovostními platbami.
Navrhovaná úprava ústavní listiny by výslovně zachovala právo státu omezit hotovostní platby zákonem kvůli ochraně bezpečnosti a veřejného pořádku. V současnosti musí být ze zákona bezhotovostní platby u částek nad 270.000 korun, a to z důvodu předcházení trestné činnosti.
Obdobný návrh jako nyní SPD nedávno prosazovala skupina senátorů kolem Jitky Chalánkové z klubu ODS a TOP 09. Senátní plénum tuto iniciativu letos v únoru zamítlo. Návrh na doplnění listiny základních práv se tak do legislativního procesu jako senátní novela nedostal. Právo na hotovostní platbu by se podle horní komory mělo vyřešit v běžném zákonu. Někteří senátoři navíc upozorňovali na to, že aktuální problém je spíše opačný, když zejména v některých pohostinstvích po zrušení elektronické evidence tržeb odmítají platby bankovní kartou.
V minulém sněmovním volebním období prosazovali ústavní zakotvení práva hotovostních plateb poslanci Trikolory. Tehdejší vláda se k jejich předloze postavila záporně. Česká národní banka k poslanecké iniciativě uvedla, že současné zákony právo na platbu v hotovosti obsahují a není nutné je povyšovat na ústavní. Dolní komora předlohu do voleb neprojednala. SPD a Trikolora uzavřely v polovině června dohodu o spolupráci ve volbách v příštím roce, tedy pro hlasování o novém obsazení Evropského parlamentu, třetiny Senátu a krajských zastupitelstev.
Diskuze k článku ()