Přispěvky autora

JUDr. Jáchym Stoličkaadvokátní koncipient, PEYTON legal advokátní kancelář s.r.o.

ČlánkyMezinárodní a evropské právoPrávo ITMgr. Jakub MálekTereza Pšenčíková, LL.B., LL.M.JUDr. Jáchym Stolička23.06.2020
Evropa na cestě k jednotnému právnímu rámci pro regulaci umělé inteligence
Současná situace koronavirové pandemie nás přirozeně přiměla zamyslet se mimo jiné nad otázkou, zdali jako společnost stojíme na hranici rapidního vzestupu v užívání umělé inteligence (AI), a to zejména pokud jde o její využití při výkonu práce. Události posledních měsíců ukázaly, že i díky zavedeným krizovým opatřením v souvislosti se šířením koronaviru se AI velmi rychle včlenila do každodenního života každého z nás.

ČlánkyPracovní právoMgr. Jakub MálekJUDr. Jáchym Stolička16.06.2020
Novela zákoníku práce: změny v doručování písemností
V našem článku z počátku letošního roku s názvem Očekávaná novela zákoníku práce předložena zákonodárcům – souhrn plánovaných změn jsme v obecné rovině shrnuli významné změny, které by pro zaměstnance a zaměstnavatele přineslo případné schválení dlouho očekáváné novely zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „Zákoník práce“), která byla na počátku letošního roku předložena Poslanecké sněmovně k projednání (dále jen „Novela“).

ČlánkyPracovní právoMgr. Jakub MálekVeronika PečováJUDr. Jáchym Stolička01.04.2020
Program Antivirus – stát pomůže zaměstnavatelům se mzdami (COVID-19)
Vláda ČR schválila dne 31. března 2020 úvodní podmínky programu Antivirus kompenzujícího náhrady mezd zaměstnanců zaměstnavatelům dotčeným dopady či opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru (COVID-19). Ačkoliv bylo přijetí opatření logické a pro ochranu zdraví občanů nutné, mělo do budoucna rovněž negativní dopad na zaměstnavatele, neboť tato opatření jsou nyní častou příčinou vzniku tzv. překážek v práci na straně zaměstnavatele omezujících činnost zaměstnavatele.

ČlánkyPracovní právoPrávo ITMgr. Jakub MálekJUDr. Jáchym Stolička04.11.2019
Technostres a možné právní důsledky jeho vytváření pro zaměstnavatele
Pokud se zaměstnavatel rozhodne podpořit dnes oblíbený trend flexibility pracovněprávních vztahů, a dopřeje svým zaměstnancům kromě komfortu v podobě pracovních benefitů, jakými jsou služební telefon, notebook či tablet, také benefity typu práce z domova - homeoffice, telepráce nebo práce na zavolanou, neměla by mu uniknout ani rizika, která z této flexibility ve spojení s digitalizací pracovního prostředí mohou vyplývat, a to i pokud jde o duševní zdraví zaměstnance.