Policejní zákrok proti používání pyrotechniky

Nejvyšší správní soud ve věci policejního zákroku proti Slávistům na Čechově mostě, sp. zn. 2 As 216/2016 rozhodl, že tento zásah byl oprávněný, jelikož účastníci pochodu nedbali výzev policie a nebezpečně používali zábavní pyrotechniku.

Foto: Fotolia

Dotčení se bránili, že předpis o pyrotechnických výrobcích, na který odkazuje vyhláška hlavního města Prahy, zakazující používání zábavní pyrotechniky, byl zrušen, a tudíž je odpalování pyrotechniky Prahou neregulováno a tedy dovoleno. Vycházeli také z toho, že v minulosti policie proti odpalování pyrotechniky nijak nezasahovala.

Nicméně z pohledu policie zde vzniknul stav, který vyhodnotila jako ohrožení zdraví účastníků pochodu (pyrotechniku odpalovali v bezprostřední blízkosti mezi sebou, prostor byl zadýmen a ztěžoval dýchání) a také majetku (pyrotechnika padala na lodě proplouvající pod mostem). Policie opakovaně a slyšitelně upozorňovala účastníky na to, že je používání pyrotechnických výrobků zakázáno a že zakročí, pokud tento zákaz nebude dodržován. V takové situaci neuspělo odvolávání se na legitimní očekávání, že policie nezasáhne jako v minulých letech, ani že výzvy nesměřovaly ke konkrétním účastníkům.

Odpalování pyrotechniky ve velkém rozsahu (s projevy spočívajícími v zadýmení, manipulaci s otevřeným ohněm a akustickém působení), v davu lidí (tj. v bezprostřední blízkosti ostatních osob), bez jakéhokoliv zajištění bezpečnostních požadavků na odpalování pyrotechniky, na komunikačně významném mostu v rušném historickém centru Prahy, pod nímž často plují výletní lodě plné turistů, je narušením veřejného pořádku, jež zásadně opravňuje k provedení policejního zákroku směřujícího k ukončení uvedeného jednání.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články