Registrace ve volební kampani

Milion chvilek pro demokracii čelí pokutě od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí a další volební zprávy

Foto: Fotolia

Volební senát NSS dnes zamítl kasační stížnost Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, která směřovala proti rozsudku Krajského soudu v Brně. Ten napadeným rozsudkem zrušil rozhodnutí, jímž Úřad shledal spolek Milion Chvilek vinným ze spáchání přestupku spočívajícího v tom, že se spolek neregistroval ve volební kampani pro volby do Poslanecké sněmovny v roce 2021 jako tzv. třetí osoba. Volební kampaně se měl účastnit tak, že organizoval dobrovolníky, kteří agitovali ve prospěch koalic SPOLU a Piráti a Starostové, na svých internetových stránkách provozoval chatbot, na němž také agitoval ve prospěch těchto dvou koalic a v neprospěch jiných politických stran a hnutí. Na dalších internetových stránkách pak zveřejnil článek v neprospěch kandidáta hnutí ANO Andreje Babiše a konečně rozšiřoval letáky a plakáty podporující koalice SPOLU a Piráti a Starostové. Dalšího přestupku se měl spolek dopustit tím, že na již zmíněných internetových stránkách nezajistil uvedení informací o zadavateli a zpracovateli.

Volební senát vyšel z nálezu Ústavního soudu ze dne 11. 4. 2023, sp. zn. Pl. ÚS 92/20, který se zabýval ústavností registrační povinnosti z pohledu její kolize s ústavně zaručenou svobodou projevu, a dospěl k závěru, že jediným ústavně konformním účelem je kontrola nákladů vynaložených na volební kampaň a zajištění její transparentnosti. Povinnost se registrovat proto vzniká pouze tehdy, zahrnují-li aktivity třetí osoby činnosti, které jsou ze své povahy placenými (poskytovanými za úplatu).    

Pod tímto zorným úhlem volební senát přezkoumal rozsudek krajského soudu a dospěl k závěru, že je zákonný. Obstál jeho závěr, že dobrovolnictví je ze své podstaty samo o sobě vyjádřením určitého politického názoru a jde o činnost bezplatnou, pro kterou nebylo třeba se registrovat. Stejně tak bylo nezákonné postihovat spolek v případě publikace článku Deset důvodů, proč by Andrej Babiš neměl být premiérem, neboť byl zveřejněn dávno před vyhlášením voleb a registrací kandidáta hnutí ANO.

Soudce zpravodaj Ivo Pospíšil k tomu uvedl, že „vztáhnout povinnost registrace na takové situace by bylo v rozporu se svobodou slova. Mělo by dokonce destruktivní účinky na svobodu projevu a kvalitu a rozsah veřejné či politické diskuse. Pokud by se internetové portály, které obsahují nebo mohou potenciálně obsahovat pozitivní či negativní hodnocení politických subjektů, neregistrovaly, musely by dnem zveřejnění kandidátních listin vymazat či po dobu volební kampaně znepřístupnit celý obsah, který by byl ve prospěch nebo neprospěch zrovna kandidujícího subjektu, a to bez ohledu na datum vydání a zveřejnění konkrétních článků. V opačném případě by se všechny internetové portály musely registrovat jako třetí osoby, aby následně také podléhaly regulaci omezující výši vynaložených prostředků. To by způsobovalo silný odrazující účinek pro činnost neziskových organizací, spolků a médií, jejichž role je přitom v období před volbami obzvláště důležitá.“  

Rozsudek Krajského soudu v Brně tedy jako celek s drobnými korekcemi obstál a Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí se bude muset v novém rozhodnutí věcí opakovaně zabývat.     

Kromě věci Milionu chvilek, z. s., volební senát dnes rozhodl o zbývajících pěti návrzích vlády z 31. 10. 2023 na rozpuštění politických stran a hnutí z důvodu, že ani poté, co Nejvyšší správní soud jejich činnost předloni pozastavil, nesplnily své zákonné povinnosti předložit výroční finanční zprávy o svém hospodaření Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Dnes tak byly rozpuštěny politické strany a hnutí: LIDÉ PRO; Konzervativní aliance 2014; NESPOKOJENÍ OBČANÉ!; OBČANÉ PRO OLOMOUCKÝ KRAJ – volba OK; Společně pro Strakonice. Soud současně rozpuštěným politickým stranám a hnutím jmenoval likvidátory, kteří je zlikvidují a připraví výmaz z rejstříku politických stran a hnutí.

Volební senát také vyhověl 10 návrhům vlády na pozastavení činnosti těm politickým stranám a hnutím, které také nesplnily své zákonné povinnosti předložit výroční finanční zprávy o svém hospodaření Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Po dnešku tak nesmějí vyvíjet jinou činnost než odstranit zjištěné nedostatky, tyto politické strany a hnutí: Hnutí PES; Československá strana socialistická; BEZPEČNOST, ODPOVĚDNOST, SOLIDARITA; iČesko; JSI PRO? Jistota Solidarita Investice pro budoucnost; PATRIOTI; PRO! Ústecký kraj; Unie Hrdosti, Aktivity, Vlastenectví, Empatie a Lidskosti 2017; OBČANSKÉ HNUTÍ. Na odstranění nedostatků mají podle zákona jeden další rok. Pokud ani pak své zákonné povinnosti nesplní, může vláda podat návrh na jejich rozpuštění a likvidaci.

Ze všech podzimních návrhů vlády tak zbývá rozhodnout o posledním, a sice o návrhu na pozastavení činnosti politického hnutí Manifest.cz – Pravá Svoboda a Prosperita, neboť představitelé tohoto hnutí nesouhlasili s rozhodnutím soudu bez jednání. Předseda senátu Tomáš Langášek nařídil veřejné jednání v této věci na úterý 23. 1. 2024 v 9:00 hodin.


Převzatá tisková zpráva Nejvyššího správního soudu

Celý text rozsudku ve věci Milionu chvilek, sp. zn. Ars 6/2023

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články