Vražda seniorů v Koněšíně

Nejvyšší soud usnesením sp. zn. 6 Tdo 29/2015 odmítl dovolání mladíka, který ubodal dědečka své přítelkyně a jeho partnerku. Mladík se nejdříve policii přiznal. Později vše popřel a tvrdil, že byl pod tlakem kriminalistů, kteří mu prý vraždu vsugerovali.

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Fotolia

Pachatel v dovolání argumentoval podjatostí policie, která na něj měla vyvíjet nepřiměřený nátlak (výslech trval celý den), avšak jelikož podjatost lze uplatnit pouze proti orgánu, který vydal napadané rozhodnutí, nemohl se Nejvyšší soud těmito argumenty věcně zabývat.

Dále uváděl, že při prvním, dlouhém a únavném výslechu policie neměl k dispozici obhájce. Obhájce však pachatel musí mít až ve fázi trestního řízení; pokud si jej již v přípravném řízení neobstará, nejde o vadu řízení. Nejvyšší soud i zde dovolání musel posoudit jako neopodstatněné.

Veškeré ostatní argumenty směřovaly proti dokazování, např. že nebyl zjištěn jeho motiv, nebyla nalezena vražedná zbraň atd. V dovolacím řízení je však Nejvyšší soud skutkovými zjištěními nižších soudů v podstatě vázán. Mohl by zasáhnout pouze pokud by zjistil zásadní rozpor mezi důkazy a skutkovými zjištěními, avšak podle Nejvyššího soudu byla celá záležitost zjištěna dostatečně a soud se nemohl k dílčím aspektům kauzy vyjadřovat.

Pachatel tak byl ve svém dovolání neúspěšný.

Mediální zpráva je dostupná např. zde

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články