Právní kontroverze: Lidská práva pod lupou s Kateřinou Šimáčkovou

V podcastu Právní kontroverze se soudkyní ESLP Kateřinou Šimáčkovou si povídáme nejen o tom, jak Soud zajišťuje, aby jeho rozhodnutí nebyla ovlivněna vnějšími tlaky a zájmy, ale také například o vyvažování mezi principem univerzálnosti a respektem k různorodosti členských států a mnohém dalším.

Výzkumný pracovník na Ústavu státu a práva AV ČR, spolupracující redaktor

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) je jedním z nejvlivnějších a nejrespektovanějších mezinárodních soudů na světě. Jeho rozhodnutí mají dopad na životy milionů lidí v 47 zemích, které jsou smluvními stranami Evropské úmluvy o lidských právech. ESLP je také často středem bouřlivých debat a kritiky, které se týkají jeho role, autority, nezávislosti a legitimity. 

V tomto podcastu se budeme zabývat případy, které se dotýkají ESLP a jeho vztahu k členským státům, národním soudům, občanské společnosti a veřejnosti. Se soudkyní ESLP Kateřinou Šimáčkovou si povídáme o tom, jak Soud zajišťuje, aby jeho rozhodnutí nebyla ovlivněna vnějšími tlaky a zájmy. Prozkoumáme, jak soud vyvažuje mezi principem univerzálnosti a respektem k různorodosti členských států, a jak se vypořádává s případy, které mohou mít dopad na regionální a globální bezpečnost a stabilitu. Dozvíte se, jak soud komunikuje své rozhodnutí a posiluje svou legitimitu a transparentnost, a jak spolupracuje s dalšími mezinárodními organizacemi a soudy. Zjistíte, jak soud reaguje na argumenty, že nadnárodní instituce ohrožují národní suverenitu a demokracii, a jak hájí svou roli ochránce lidských práv v Evropě.

Poslechněte si novou epizodu Právních kontroverzí.

Podcast naleznete i na našich kanálech na Youtube  a na Spotify 

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články