Nařízení o provádění opatření zvýšení obranyschopnosti v chovu prasat vakcinací

Dnem 1. 4. 2023 své účinnosti nabylo nařízení vlády o stanovení podmínek provádění opatření zvýšení obranyschopnosti v chovu prasat vakcinací. Ve Sbírce zákonů bylo publikováno pod č. 64/2023 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Bylo vydáno podle zákona o zemědělství a zákona o Státním zemědělském intervenčním fondu, v souladu se Strategickým plánem Společné zemědělské politiky Evropské unie v České republice a v návaznosti na přímo použitelné předpisy Evropské unie. 

Těmi jsou nařízení 2021/2115, kterým se stanoví pravidla podpory pro strategické plány, jež mají být vypracovány členskými státy v rámci společné zemědělské politiky (strategické plány SZP) a financovány Evropským zemědělským záručním fondem (EZZF) a Evropským zemědělským fondem pro rozvoj venkova (EZFRV), nařízení 2021/2116 o financování, řízení a monitorování společné zemědělské politiky, a prováděcí nařízení 2022/1173, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/2116, pokud jde o integrovaný administrativní a kontrolní systém v oblasti společné zemědělské politiky.

V podrobnostech upravuje například identifikaci osob, jež mohou být žadateli o poskytnutí dotace, parametry žádosti, podmínky poskytnutí dotace, hlášení o provedené kompletní vakcinace, sazbu dotace, snížení nebo neposkytnutí dotace, zaokrouhlování či začátek doby plnění opatření pro rok 2023.

Důvodová zpráva vysvětluje, že hlavním cílem nového nařízení je snížit používání antimikrobik v chovu prasat na základě podávání vakcín podle imunizačního programu zpracovaného pro daný chov ošetřujícím veterinárním lékařem a omezovat tak rizika pro zdraví zvířat i konzumentů potravin pocházejících od těchto zvířat. Jde o reakci na vysoké užívání antimikrobik u potravinových zvířat, kdy jedna z nejvyšších spotřeb antimikrobik v ČR byla vykazována v chovech prasat. Užití antimikrobik u hospodářských zvířat je zejména v důsledku zvyšující se úrovně rezistence patogenů v humánní oblasti v centru pozornosti zdravotnických organizací i společnosti. Má přitom jít o projev společenské poptávky po šetrných zemědělských postupech s ohledem na poptávku trhu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články