Ministerstvo zemědělství přibližuje, že podstatou novely je změna doby lovu u vybraných druhů spárkaté zvěře a úprava podmínek lovu druhů zvěře, které nelze obhospodařovat lovem, pro případ nutné regulace jejich početních stavů.
Důvodová zpráva pak blíže popisuje, že základ právní úpravy lovu zvěře obsahuje zákon o myslivosti, jenž vymezuje mimo jiné pojem zvěře a základní pravidla jejího lovu. Novelizovaná vyhláška je k zákonu prováděcí, přičemž právní úprava dob lovu zvěře má reflektovat specifika jednotlivých druhů zvěře a jejich věková stádia s ohledem na biologii zvěře, negativní dopady působení zvěře na kulturní krajinu, vliv na životní prostředí, bezpečnost lidí a zároveň na zachování klidového období pro zvěř.
Od doby, kdy vešla vyhláška v účinnost, se, dle ministerstva, podstatným způsobem změnily podmínky na větší části území České republiky, když vlivem působení sucha, podkorního hmyzu a dalších abiotických vlivů došlo v posledních letech v lesích k významnému nárůstu zalesňovaných ploch. Pro úspěšnou obnovu druhově pestrých lesních porostů a snížení škod na lesích i v zemědělství je proto, dle ministerstva, nezbytně nutné některé doby lovu rozšířit a dát tak možnost uživatelům honiteb v případech, kde to situace a podmínky vyžadují, využít doby lovu v dočasně rozšířeném rozsahu.
V období od počátku roku 2020 do konce března 2025 bylo umožněno lovit spárkatou zvěř do dvou let věku celoročně, a to z důvodu efektivnějšího snižování početních stavů spárkaté zvěře za účelem snižování škod zejména v lesích a v zemědělství. Bylo ovšem vyhodnoceno, že se početní stavy spárkaté zvěře i s využitím tohoto nástroje nepodařilo v daném období celorepublikově plošně výrazně snížit, ačkoliv byl celoroční lov mladé spárkaté zvěře využíván. Proto považovalo ministerstvo pro zastavení trendu růstu početních stavů spárkaté zvěře za nezbytné tuto výjimku prodloužit a umožnit intenzivnější lov i na dalších pět let.
Změny se však týkají rovněž doby lovu dalších druhů zvěře jako například králíka divokého, lišky obecné, ondatry pižmové, lysky černé či poláků chocholaček a velkých.
Diskuze k článku ()