Ministerstvo zdravotnictví k této krátké novele o dvojici změnových bodů přibližuje, že byla zpracována především v souvislosti s novelou občanského zákoníku publikovanou pod č. 123/2024 Sb., jež byla přijata také za účelem srovnání postavení registrovaných partnerů a manželů. To má být sekundárně promítnuto, vedle mnohých dalších, v relevantních zdravotnických předpisech, a tedy rovněž v novelizované vyhlášce.
Jak ministerstvo dále vysvětluje, první ze změn se týká vyznačení příznaku „ad usum proprium“ nebo „pro potřeby rodiny“ na receptu, k čemuž je doposud oprávněn smluvní lékař předepisující léčivé přípravky „sobě, manželovi, svým rodičům, prarodičům, dětem, vnukům a sourozencům podle zákona o veřejném zdravotním pojištění“ (§ 2 odst. 1 písm. b/ novelizované vyhlášky). Nově bude do tohoto výčtu doplněn, rovnocenně s manželem, také partner.
Dále pak má být do ustanovení upravujícího rozsah údajů potřebných pro vytvoření elektronického receptu a jeho náležitosti (§ 5 novelizované vyhlášky) doplněn požadavek na uvedení resortního identifikátoru pacienta (tzv. „RID“) jakožto nového údaje, který je požadován pro účely vytvoření elektronického receptu prostřednictvím systému eRecept. RID je přitom bezvýznamový identifikátor pacientů, který bude veden jako vždy platný údaj v kmenovém registru pacientů, přičemž jeho doplnění mezi obligatorní seznam údajů pro vytvoření elektronického receptu má usnadnit budoucí plánovaný přechod na povinné využívání RID.
Pokud jde o první z uvedených změn, ta své účinnosti nabude dnem 1. 1. 2025, druhá, týkající se RID, pak k 1. 1. 2026.
Diskuze k článku ()