Novela vyhlášky o technických podmínkách požární ochrany staveb

Dne 20. 11. 2024 své účinnosti nabyla vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 232/2023 Sb., kterou se mění vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb, ve znění vyhlášky č. 268/2011 Sb. Ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv byla publikována pod č. 340/2024 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Důvodová zpráva k okolnostem přijetí této krátké novely o jediném změnovém bodu popisuje, že vyhláška č. 232/2023 Sb. jednak revidovala § 23 vyhlášky č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb, kdy došlo ke změně podmínek požární bezpečnosti dotýkající se stavby nebo její části určené k činnosti školy, školského zařízení nebo k zajištění předškolní péče, jednak v novém § 23a vyhlášky o technických podmínkách požární ochrany staveb zakotvila požadavky požární ochrany na užívání prostoru, v němž je poskytována služba péče o dítě v dětské skupině. V případě výstavby došlo k nabytí účinnosti dané právní úpravy k 1. 8. 2023, podmínky požární ochrany zakotvené v § 23a, jež se obecně dotýkají všech prostor, v nichž je poskytována služba péče o dítě v dětské skupině, pak měly nabýt své účinnosti až od 1. 1. 2025. Aktuální novela však má odložit účinnost § 23a o jeden další rok.

Jak důvodová zpráva popisuje, změna byla iniciována Ministerstvem práce a sociálních věcí společně s několika poslankyněmi. Na základě této iniciativy byli osloveni provozovatelé dětských skupin, přičemž bylo zjištěno, že z důvodu nesplnění podmínek požární ochrany bylo 3 % provozovatelů dětských skupin (což čítalo více než tři desítky provozovatelů) připraveno svůj provoz ukončit. Z šetření Ministerstva práce a sociálních věcí dotýkajícího se cca 1600 zařízení služby péče o dítě v dětské skupině mělo vyplynout, že v některých případech může nastat problém s potřebnými stavebními úpravami dotýkajícími se požární bezpečnosti prostor, v nichž je služba péče o dítě v dětské skupině poskytována. Součástí této skupiny byli rovněž provozovatelé, kteří danou problematiku doposud vůbec neřešili. 

S ohledem na možnou prodlevu dotýkající se stavebních úprav vyvolaných aktivací § 23a vyhlášky o technických podmínkách požární ochrany staveb proto Ministerstvo vnitra rozhodlo posunout účinnost popisovaného § 23a týkajícího se požadavků požární ochrany na užívání prostoru, v němž je poskytována služba péče o dítě v dětské skupině, o jeden rok tak, aby byl dán časový prostor k provedení potřebných stavebních úprav.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články