Těmi jsou trestní řád, živnostenský zákon, zákon o bankách, zákon o spořitelních a úvěrních družstvech, zákon o dohledu v oblasti kapitálového trhu, zákon o správních poplatcích, trestní zákoník, zákon o finančním zajištění a zákon o investičních společnostech a investičních fondech.
Pokud jde o samotný zákon o podnikání na kapitálovém trhu, ten je novelizován v bezmála čtyřech stovkách změnových bodů, jde tedy o novelu podstatnou a velmi rozsáhlou. Nadto se zrušuje vyhláška č. 143/2009 Sb., o odbornosti osob, pomocí kterých provádí obchodník s cennými papíry své činnosti, a dále vyhláška č. 303/2010 Sb., o podrobnější úpravě některých pravidel při poskytování investičních služeb.
Primárním motivem zákonem prováděných změn je potřeba řádné implementace nových evropských předpisů na úseku kapitálového trhu do českého právního řádu. Jde konkrétně o směrnici 2014/65/EU o trzích finančních nástrojů, nařízení č. 600/2014 o trzích finančních nástrojů, nařízení č. 596/2014 o zneužívání trhu, směrnici 2014/57/EU o trestních sankcích za zneužívání trhu a prováděcí směrnici 2015/2392 k nařízení č. 596/2014, pokud jde o oznamování skutečných nebo možných porušení tohoto nařízení příslušným orgánům. Cílem je prostřednictvím novely dosáhnout souladu vnitrostátní české právní úpravy s touto úpravou evropskou. Vedle toho byl zákonodárce veden myšlenkou dosáhnout ideálního právního i faktického stavu při současně citlivé implementaci a využití diskrecí. Měl totiž za to, že je možné zvýšit atraktivitu českého kapitálového trhu a zajistit jeho výhodnější fungování za současného zpřísnění regulatorního rámce tak, aby byl spotřebitel lépe chráněn.
Zákon nabývá účinnosti, ovšem s výjimkou řady ze svých ustanovení, dnem 3. 1. 2018.
Diskuze k článku ()