Novela zákona o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech

Dne 27. 11. 2020 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 481/2020 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 139/2002 Sb., o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech a o změně zákona č. 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů , ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Dle důvodové zprávy mají pozemkové  úpravy  umožnit  navrátit ekologickou stabilitu krajiny a zmírnit dopady eroze a snížení biodiverzity tím, že v rámci určitého katastrálního území nově uspořádávají pozemky. Zákon o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech však již, dle zákonodárce, v dosavadní podobě neodpovídal aktuálním potřebám a byl vyhodnocen jako nevyhovující podmínkám nastalým v důsledku nutnosti řešení dopadů  klimatických  změn. Proto zákonodárce přišel s jeho aktuálně publikovanou a relativně rozsáhlou novelizací o více než pěti desítkách změnových bodů. Ta má umožnit efektivní průběh pozemkových úprav za současného zajištění práv všech účastníků a adekvátní reakci na probíhající klimatické změny. Deklarovaným cílem je vytvořit vhodné legislativní prostředí pro řešení  dopadů  klimatických  změn  v  krajině  a  zvýšit  operativnost  řízení  o  pozemkových úpravách. To má napomoci  efektivnímu  řešení  extrémních  situací v krajině, jakými jsou například sucho, lokální povodně či eroze půdy, ale i mnohé jiné.

Jako hlavní prostředky, jimiž má novela k dosažení těchto cílů přispět, jsou zmiňovány například zpřehlednění a upřesnění obsahu komplexních a jednoduchých pozemkových úprav, úpravy postupů spojených s návrhy pozemkových úprav, úpravy  procesu  provádění  pozemkových  úprav či rozšíření možnosti navrhovat společná zařízení. 

Vedle zákona o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech jsou právě publikovaným zákonem novelizovány rovněž katastrální zákon, zákon o Státním pozemkovém úřadu a zákon o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku.

Právě publikovaný novelizační zákon své účinnosti nabývá dnem 1. 1. 2021.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři