Novela zákona o Veřejném ochránci práv

Dne 12. 7. 2017 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 198/2017 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 349/1999 Sb., o Veřejném ochránci práv, ve znění pozdějších předpisů.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Řízení ve věcech vyslovení přípustnosti převzetí nebo držení ve zdravotním ústavu
Foto: Fotolia
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Novela je ve své podstatě reakcí na skutečnost, že Česká republika již v roce 2009 ratifikovala Úmluvu o právech osob se zdravotním postižením. Ta byla následně publikována ve Sbírce mezinárodních smluv pod č. 10/2010 Sb. m. s. Úmluva obsahuje, vedle jednotlivých práv osob se zdravotním postižením, také povinnost zřídit nezávislý mechanismus na podporu, ochranu a monitorování jejího provádění. Jeho úkolem bude sledování a podpora naplňování práv osob se zdravotním postižením. Tento požadavek však dle důvodové zprávy doposud nedošel svého naplnění, v současnosti v České republice orgán pověřený monitorováním naplňování úmluvy totiž neexistuje. To má novela změnit.

Po zvážení veškerých možností zákonodárce vyhodnotil, že principy, na jejichž základě by měl orgán, jenž by takový mechanismus zastřešoval, fungovat, ze všech současných orgánů a subjektů v České republice nejlépe naplňuje veřejný ochránce práv. Zřízení zcela nového orgánu bylo zavrhnuto jako organizačně i finančně velmi náročné, naopak ombudsman se má jakožto nezávislý na jakýchkoliv jiných orgánech a mocenských složkách jevit jako velmi vhodný, a to nejenom pro své mnohaleté zkušenosti se sledováním a přispíváním k naplňování lidských práv.

Prostřednictvím aktuálně publikované novely má tak ochránce získat potřebná oprávnění k výkonu popsané monitorovací činnosti.

Zákon nabývá účinnosti dnem 1. 1. 2018.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články