Vyhláška o rozsahu a podmínkách užívání povrchových vod k plavbě

Dne 17.3.2015 byla ve Sbírce zákonů zveřejněna pod č. 46/2015 Sb. vyhláška o stanovení vodních nádrží a vodních toků, na kterých je zakázána plavba plavidel se spalovacími motory, a o rozsahu a podmínkách užívání povrchových vod k plavbě.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Fotolia
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Vyhláška vydaná podle § 7 odst. 5 vodního zákona nahrazuje dosavadní právní úpravu prezentovanou vyhláškou Ministerstva dopravy a spojů č. 241/2002 Sb., o stanovení vodních nádrží a vodních toků, na kterých je zakázána plavba plavidel se spalovacími motory, a o rozsahu a podmínkách užívání povrchových vod k plavbě. Ta se, s účinností nové vyhlášky, zrušuje, a to včetně svých novel.

Od nabytí účinnosti předchozí vyhlášky uplynulo již 12 let. Za tuto dobu došlo, dle důvodové zprávy, k několika významným změnám, jež vyústily v potřebu vydání vyhlášky nově. Česká republika nejen že vstoupila do Evropské unie; výrazně stoupl také zájem o rekreační plavbu. Zvýšil se jak počet malých plavidel podléhajících evidenci, tak malých plavidel pro zábavu, rekreaci a sport, které žádné evidenci nepodléhají. Také struktura skupiny těchto pravidel doznala změn.

Ministerstvo dopravy k nové úpravě předmětné materie přistoupilo taktéž v souvislosti s novelou zákona č. 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě, která byla ve Sbírce zákonů publikována pod č. 187/2014 Sb. Ta zase, mimo jiné, významným způsobem upravila povinnosti a práva účastníků plavebního provozu, a to jak vůdců plavidel, tak i osob využívajících povrchové vody, které jsou vodními cestami, k jiným aktivitám, jakými je například koupání, potápění, lov ryb apod. V neposlední řadě jde o aktivity, jejichž provozování nelze v některých případech vykonávat v rámci běžného plavebního provozu kdekoli na vodní cestě. Jedná se například o vodní lyžování, které se provádí pomocí vleku za plavidlem nebo vodním vlekem, o akrobatické a figurální jízdy, o skoky plavidel či o slalom. S ohledem na bezpečnost osob, které je chtějí provozovat, i na bezpečnost ostatních účastníků plavebního provozu je tento způsob užívání plavidel odkazován do vymezených vodních ploch. Na veškeré výše zmíněné skutečnosti ministerstvo zareagovalo rekodifikováním předmětné právní úpravy do podoby nové vyhlášky.

Ta v podrobnostech nově upravuje užívání povrchových vod k plavbě, zejména plavidel se spalovacím motorem, stanoví rovněž povrchové vody, na kterých je zakázána plavba plavidel se spalovacími motory nad rámec povrchových vod uvedených ve vodním zákoně. Dále stanovuje povrchové vody, na nichž je plavba plavidel se spalovacími motory omezena nebo upravena.

Vyhláška nabývá účinnosti dnem 15.4.2015.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články