Zákon o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na oblast kulturních akcí

Dne 19. 5. 2020 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 247/2020 Sb. zákon o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 na oblast kulturních akcí.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Fotolia
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Upravují se jím některá opatření v oblasti kulturních festivalů, přehlídek a obdobných kulturních akcí v souvislosti s epidemií koronaviru označovaného jako SARS CoV-2, přičemž zákon se použije na kulturní akce s předpokládaným termínem konání do 31. 10. 2020.

Poté, co se také na našem území rozšířilo onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem SARS-CoV-2, došlo postupně k přijetí celé řady opatření, jež dosud neměla obdobu. Mezi ně patří také zákaz pořádání kulturních akcí s účastí nad 100 osob platící již od 10. 3. tohoto roku. Sektor kultury zahrnující například divadelní a filmová představení, koncerty, pohybové a taneční produkce, kulturní festivaly či přehlídky tak byl, samozřejmě vedle celé řady dalších sektorů, těžce postižen. Tento segment trhu je nyní zcela paralyzován a do budoucna omezen nejistotou z vývoje situace i případnými obavami o zdraví návštěvníků a účinkujících.

K přiblížení svízelnosti celé situace důvodová zpráva popisuje, že velký počet již dříve zakoupených vstupenek na tyto akce už nebude možno z důvodu nezbytných zrušení kulturních akcí uplatnit. Držitelé vstupenek by proto měli podle příslušných právních předpisů právo požádat o vrácení vstupného od pořadatele. Pořadatelé většinou nabízejí držitelům vstupenek, aby si své vstupenky ponechali a uplatnili je na náhradní akce. Lze však očekávat, že v mnoha případech s tím držitelé vstupenek z mnoha důvodů nebudou souhlasit a budou vrácení vstupného požadovat.

V současné době je situaci pořadatelů možno podle občanského zákoníku řešit toliko jednáním o změně podmínek smlouvy. Organizátoři kulturních akcí, kteří měli značné náklady na plánování, reklamu a organizaci akcí a kteří často prováděli platby předem, by mohli čelit výraznému odlivu likvidity. A vzhledem k tomu, že v důsledku aktuální pandemické krize nemají v současné době téměř žádný nový příjem, by mnohým z nich hrozil stav ohrožující jejich samotnou existenci. Kromě nepříznivých důsledků pro hospodářství jako celek, stejně tak jako pro obecnou kulturní nabídku, by platební neschopnost pořadatelů ve svém důsledku pravděpodobně vedla také k tomu, že by se na nemálo držitelů vstupenek s náhradou vůbec nedostalo. Všem těmto nežádoucím důsledkům by chtěl zákonodárce také prostřednictvím právě publikovaného zákona předejít.

Jeho deklarovaným cílem je zmírnit dopady pandemie onemocnění COVID-19 na oblast kultury a zároveň zachovat určitou rovnováhu mezi oprávněnými zájmy podnikatelů v této oblasti a jejich zákazníků.

Zjednodušeně řečeno má jít o to, ze v případě zrušení kulturní akce s termínem konání do konce října tohoto roku z důvodu pandemie má být pořadateli umožněno odložit vrácení zaplaceného vstupného zákazníkovi, namísto čehož bude mít pořadatel povinnost nabídnout zákazníkovi poukaz, který bude moci zákazník využít na náhradní kulturní akci. Předpokládá se, že nejčastěji půjde o totožnou akci organizovanou v roce 2021.

Jelikož u vstupenek prodaných v předprodeji pořadatel zpravidla nezná konkrétního zákazníka a nemá na něj kontakt, byla zvolena konstrukce vydání poukazu na kulturní akci na základě žádosti zákazníka. Prakticky tak půjde o možnost přesunout návštěvu kulturní akce na pozdější, vhodnější dobu.

Své účinnosti zákon nabyl dnem 19. 5. 2020.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články