Jak sám název výmluvně napovídá, zákon upravuje ukončení systému důchodového spoření podle zákona č. 426/2011 Sb., o důchodovém spoření, ve znění pozdějších předpisů, a s tím související povinnosti penzijní společnosti, depozitáře důchodového fondu, správce pojistného na důchodové spoření, práva a povinnosti účastníka důchodového spoření a výkon dohledu.
Technicky dochází ke zrušení zákona č. 426/2011 Sb., o důchodovém spoření, a zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření, jejich novel, ale také vyhlášky č. 423/2012 Sb., o zvyšování důchodů vyplácených z pojistné smlouvy o pojištění důchodu, a vyhlášky č. 40/2013 Sb., o náležitostech nabídky pojištění důchodu.
Zrušení aktuálního systému důchodového spoření je iniciativou současné Vlády České republiky, která o způsobu jeho ukončení a vypořádání prostředků účastníků rozhodla v roce 2014. Dle důvodové zprávy má být realizováno tak, aby byla plně respektována vlastnická práva účastníků a byly minimalizovány dopady stran administrativní zátěže jak státní správy a penzijních společností, tak účastníků systému. Patrně primárním důvodem, proč bylo od tzv. druhého pilíře upuštěno a který je v důvodové zprávě uveden, je snaha o zastavení snižování objemu prostředků vybraných v rámci pojistného na důchodové pojištění na výplatu důchodů. Bylo rovněž vyhodnoceno, že by, vzhledem k relativně krátké době fungování systému a počtu jeho účastníků nepřekračujícího 90.000, nebylo jeho pokračování za stávajících podmínek při ukončení plateb pojistného ekonomicky efektivní.
Současně se zákonem o ukončení důchodového spoření byl ve shodné částce Sbírky zákonů publikován pod č. 377/2015 Sb. jeho změnový zákon, tedy zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o ukončení důchodového spoření. Ten v souvislosti s ukončením systému důchodového spoření novelizuje bezmála třicítku dalších zákonů, mezi nimi například občanský soudní řád, kompetenční zákon, zákon o účetnictví, zákon o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, zákon o daních z příjmů, zákon o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, zákon o státní sociální podpoře, ale samozřejmě i řadu dalších.
Oba zákony nabývají, s výjimkou některých ze svých ustanovení, účinnosti dnem 1.1.2016.
Diskuze k článku ()