Gazdík chce současně zamezit tomu, aby se sazby autorských poplatků zvýšily od příštího roku až o 50 procent. Průměrná roční míra inflace v ČR se podle ČSÚ v minulých třech letech pohybovala ve výši 1,4 procenta, 0,4 procenta a 0,3 procenta.
"Za posledních 12 let se autorské poplatky zvýšily o více než 300 procent, což je skutečně už neúnosné," uvedl Gazdík. V případě plánovaného zvýšení, ke kterému se rozhodl autorský svaz, by prý nárůst poplatků byl zhruba pětinásobný. Znamenalo by to negativní dopad na podnikatele v pohostinství i na obce, na což poukazuje hlavně Sdružení místních samospráv.
"Nemyslím si, že je vhodné, aby soukromý subjekt komentoval předvolební prohlášení jakéhokoli politického uskupení," sdělil ČT v reakci na Gazdíkův návrh předseda představenstva OSA Roman Strejček.
Novela by podle dalšího Gazdíkova návrhu měla také zvyšování poplatků podřídit dohledu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Novelu i s úpravami má ve středu projednávat sněmovní kulturní výbor. O den později naplánovalo Sdružení místních samospráv protest před sídlem OSA proti masivnímu zvyšování poplatků, ke kterému se připojila mimo jiné Česká pirátská strana.
V roce 2005 podle starosty Českých Heřmanic Pavla Eliáše činily jen měsíční sazby OSA 90 korun za televizi a 50 korun za rozhlas. Letos jsou sazby OSA stanoveny na 320 korun za televizi a 186 korun za rádio, dodal Eliáš.
Poslankyně Věra Kovářová upozornila na to, že mnohde v Evropě jsou sazby nižší. Ve Švýcarsku se všem kolektivní správcům platí měsíčně 397 korun za rozhlasový přijímač, v ČR celkem 563 korun. V případě televizních přijímačů je to ve Švýcarsku 450 korun, v Česku celkem 1029 korun měsíčně. I na Slovensku nebo v Německu, Finsku, Irsku, Španělsku jsou sazby nižší nebo srovnatelné se současnými českými, dodala poslankyně.
Diskuze k článku ()