Britský tisk výsledek dnešního hlasování hodnotí jako jedno z dalších vítězství premiérky Theresy Mayové, která má potíže s prosazováním svých brexitových zákonů, především v horní komoře parlamentu. Porážce se dnes ale předsedkyně vlády vyhnula jen velmi těsně, pro dodatek hlasovalo 301 poslanců a proti 307.
BBC uvedla, že vedení konzervativní strany svým poslancům sdělilo, že případná dnešní vládní prohra by vedla až k hlasování o nedůvěře kabinetu.
Zákon o obchodu má zajistit kontinuitu obchodní politiky Spojeného království po odchodu z unie v březnu 2019. Neupravuje ale budoucí obchodní vztahy s EU ani s dalšími zeměmi. Vláda premiérky Mayové je proti tomu, aby Británie byla s evropským blokem po brexitu v celní unii.
Dodatek, o kterém dnes poslanci Dolní sněmovny hlasovali, byl pokusem tuto vládní strategii změnit. Konzervativní poslanec Julian Smith, jehož úkolem je zajišťovat, aby vládní poslanci hlasovali v souladu s postojem strany, se podle reportéra britského týdeníku The Spectator po hlasování usmíval. "Tušil, že právě byla odvrácena naprostá katastrofa," uvedl reportér.
Mluvčí labouristů pro brexit Keir Starmer po neschválení dodatku na twitteru podotkl, že rozdíl mezi hlasy pro a proti se při podobných hlasováních stále zmenšuje. "A toho se budeme držet," dodal.
Vláda dnes ale naopak utrpěla porážku při jiném hlasování, které týkalo další účasti Británie v právním rámci upravujícím léčiva po brexitu.
Diskuze k článku ()