Zatím existuje několik dílčích databází, lidé ale nemají povinnost nechat čipované zvíře zaregistrovat, což například komplikuje strážníkům hledání majitele zatoulaného psa. Podle slánského veterináře Jaroslava Fidlera měli zákonodárci nejdříve vytvořit centrální registr a až poté zavést povinné čipování. Mikročipy mají zajistit identifikaci zvířete a snadnější dohledání majitele. Cílem je také zamezit fungování tzv. množíren psů, tedy míst, kde se zvířata chovají pro zisk z prodeje štěňat. Na nečipovaného psa se bude od ledna pohlížet, jako by neměl platné očkování proti vzteklině, za což hrozí pokuta.
Podle ministerstva zemědělství je účinnost centrálního registru odložená až na rok 2022 kvůli tomu, aby se vše stihlo řádně připravit a technicky a finančně zajistit. "Vytvoření registru je z hlediska organizačního (rozdělení kompetencí, personální zajištění, stále rostoucí nároky na ochranu osobních údajů a kyberbezpečnost) i finančního poměrně náročnou operací," uvedl již dříve úřad na svém webu.
Podle provozovatele psího útulku v Polné Jiřího Dvořáka tak může nyní nastat situace, že strážníci, kteří jsou stejně jako veterináři vybaveni čtečkami čipů, sice čip přečtou, ale pokud není zaregistrovaný, jako by ho pes neměl. Strážníci upozorňují i na to, že dohledávání majitelů ztracených psů ve více databázích trvá delší dobu.
V souvislosti s novou povinností majitelů psů Státní veterinární správa (SVS) podle mluvčího Petra Vorlíčka nechystá mimořádné kontroly v terénu. Kontroly v chovech budou na podnět a vedle standardních povinností chovatelů tam budou veterináři nově kontrolovat i čipování psů, řekl dříve ČTK.
S kontrolou čipů se majitelé psů budou moci setkat podle veterinářů například i při výstavách psů nebo v útulcích. Namátkové kontroly plánují i strážníci.
Diskuze k článku ()