Ceny Pro bono & CSR 2018 získali právníci pomáhající znevýhodněným dětem anebo matkám v nouzi

Mediální dům Economia s měsíčníkem Právní rádce vyhlásili výsledky třetího ročníku ocenění Pro bono & CSR 2018. Cenu si z celkem devíti nominovaných projektů odnesly právničky Martina Slaninová, Veronika Válová a Zuzana Čeňková i advokátní kanceláře Bříza & Trubač a PwC Legal.

Pr
Economia, a.s.
Foto: Fotolia

Výjimečná osobní pomoc

Dvě z letošních oceněných, právničky Martina Slaninová a Veronika Válová, se samy nabídly s pomocí organizacím, které by bez jejich zapojení nemohly úspěšně fungovat. Martina intenzivně pomáhá organizaci Zlatá rybka, jejímž cílem je plnit přání vážně nemocným dětem. Když se v roce 2015 rodil projekt organizace, Martina ani chvíli neváhala a nabídla svou pomoc při nastavení pravidel fungování organizace a při přípravě dokumentů, které Zlatá rybka používá v kontaktu s lékaři a klienty. Její znalost problematiky podpory rodin s dětmi v ohrožení života se postupně prohlubovala. „Téma ji doslova „vtáhlo“ a její pomoc se stala pro Rybku nepostradatelnou. V průběhu dalších tří let se stala nedílnou součástí při řešení různých právních úskalí, se kterými se Zlatá rybka potýkala nebo stále potýká,“ zdůvodnila nominaci ředitelka organizace, Karin Pospíšilová.

Veronika Válová se zase ujala pomoci neziskovému spolku Fandi mámám, který pomáhá matkám samoživitelkám. Zajišťuje veškeré právní náležitosti pro fungování dobročinného spolku a postarala se o veškeré náležitosti potřebné k tomu, aby z dobročinného projektu dvou nadšených žen, které se rozhodly pomáhat, vznikl regulérní spolek. „Poskytuje nám konzultace v oblasti práva ve všech možných oblastech, které jsou s pomáháním matkám samoživitelkám spojené, a to i přes to, že se pracovně jinak věnuje úplně jiné oblasti práva ve finančním sektoru,“ popsala nominaci spoluzakladatelka spolku Petra Květová Pšeničná.

Projekty z oblasti zdravotnictví

Ani mateřské povinnosti nezastavily další z oceněných, advokátku Zuzanu Čeňkovou v pravidelné a hlavně komplexní právní pomoci začínající neziskové organizaci Loono. Tu tvoří tým mladých lékařů, studentů lékařských fakult a jiných nadšenců, kteří společně ukazují, že na zdraví a prevenci záleží. Zuzana v organizaci samostatně vede celou právní agendu, zastřešuje jednak personální kontrakty, smlouvy darovacího i sponzorského charakteru a zastupuje organizaci ve věci veřejné sbírky i jiného styku s úřady. Spolu s tím se aktivně účastní pořádání akcí ve školách i na festivalech. „A i přesto, že se nedávno sama stala maminkou a volného času má opravdu pomálu, neztratila ani špetku své oddanosti a entuziasmu,“ popsala v nominaci Kateřina Vacková, zakladatelka organizace.

Ocenění Pro bono & CSR 2018 si odnesli také advokáti z PwC Legal, kteří dlouhodobě poskytují pro bono právní služby v oblasti zdravotnického práva za ceny odpovídající pouze provozním nákladům. Rozsah takové pomoci je enormní – za poslední rok se jednalo o 600 hodin práce právníků. I díky jejich úsilí se podařilo pro řadu pacientů vyhrát soudní spory se zdravotními pojišťovnami, které jim nechtěly proplácet léky. Jedná se například o osmiletou Elišku, která trpí metabolickou chorobou vyžadující přísnou dietu nebo pětiletou Boženku, která od narození trpí spinální svalovou atrofií. Mezi další řešené případy patří pacienti ohrožení slepotou, kterým pojišťovna odmítá hradit léčbu.

Pomoc znevýhodněným mladým lidem

Poslední z letošních oceněných, advokátní kancelář Bříza & trubač se rozhodla nad rámec běžných pro bono činností věnovat svůj čas a pomoc mladým lidem odcházejícím z dětských domovů či matkám z azylových domů vstupujícím na trh práce. Pro projekt Nadace Terezy Maxové dětem To dáš připravili v režimu pro bono velmi jasnou a strukturovanou příručku, která dává návod pro situace, kdy sociálně ohrožení lidé opouštějící institucionální prostředí vstupují na trh práce. Brožura byla představena v březnu 2018 a následně bezplatně distribuována do všech dětských domovů a azylových domů. „Nominovaná kancelář navíc celý projekt proaktivně doplnila o nadstavbu - bezplatnou on-line právní poradnu pro klienty projektu,“ popsala nominaci Terezie Sverdlinová, ředitelka, Nadace Terezy Maxové dětem. Připomněla také, že se nominovaná kancelář věnuje jednotlivým vybraným případům klientů z řad matek z azylových domů a poskytuje jim bezplatné právní služby. Organizaci Otevřená budoucnost pak kancelář nad rámec projektu nezištně pomohla v nastavení interních pravidel a dokumentů v souvislosti GDPR.

V podobné oblasti pak byly nominovány i advokátky Jitka Linhartová a Lucie Oršulová, které - byť z různých kanceláří - dlouhodobě pomáhají charitativně - společenským projektům, které jsou zaměřeny na podporu dětí a jejich rozvoje, a to skrz organizaci Nadání a dovednosti. Právničky projekt podporují jak v právní, tak společenské a finanční rovině. Pořádají například exkurze do advokátní kanceláře či přispívají na jazykové pobyty.

Povinné zastoupení přerostlo ve výjimečnou pomoc

Mezi nominovanými letos byla také advokátka Eva Hrubá, která prokázala nadstandardní angažovanost při zastupování nesvéprávné klientky, které hrozilo odebrání novorozeného dítěte. Neváhala investovat čas a energii do pomoci klientce a zasadila se tak o to, aby chtěné, plánované, zdravé a plně kojené dítě nebylo nesmyslně a zbytečně odebráno. Dlouhodobě také spolupracuje s Bílým kruhem bezpečí. Nominovaní advokáti Jakub Vozáb a Alžběta Chovancová se zase ujali pro bono zastoupení nesvéprávné klientky, které její bývalá opatrovnice více než rok zadržovala důchod a nechala ji zcela bez příjmů. Tutéž klientku neznámý pachatel dále poškodil uzavřením a nesplácením kontokorentního úvěru. I v této kauze nabídli klientce zastoupení pro bono a navíc se sami nabídli, že v rámci pro bono aktivit zbývající dluh uhradí.

Posledním projektem, který se probojoval do letošního finále, byla Právní poradna města Kladno. Krátké 30ti minutové a orientační právní poradenství se základním právním rozborem včetně následného nasměrování žadatele poskytuje Kladno téměř 30 osobám měsíčně. Za první půlrok letošního roku jeho služby využilo přes 160 osob a kapacita poradenství je tak téměř naplněna. „Nastavený systém má ve značné části případů významný vliv na překonání obav a podporu odhodlání laické veřejnosti problém skutečně řešit a zbytečně se předem nevzdávat svých nároků, stejně tak i nepodléhat tlaku ze strany subjektů využívajících své dominantnější postavení v obavě z toho, že případný vzdor této silnější straně bude znamenat např. zásadní finanční zátěž,“ popsal tajemník Magistrátu města Kladna Zdeněk Slepička a dodal, že praxe při poskytování této služby potvrzuje původní záměr – její zaměření na starší část populace, hlavně však seniory.


O OCENĚNÍ

Výjimečné právnické projekty, samostatné právníky či týmy právníků anebo právnické firmy nominovala už potřetí veřejnost na webových stránkách odborného časopisu Právní rádce. Do užších nominací se dostalo devět projektů, které posuzovala odborná porota a následně vybrala pět laureátů ceny Pro bono & CSR 2018. Výherci byli vyhlášeni v rámci galavečera, který se uskutečnil 17. Října v Grand Hotelu Bohemia v Praze.

 

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články