Česko asi schválí smlouvu o právech cizinců, volební nedostanou

Praha 6. ledna (ČTK) - Česko zřejmě po odkladech přistoupí k úmluvě o účasti cizinců na veřejném životě na místní úrovni. Volební právo do zastupitelstev obcí ale tito lidé, ač v tuzemsku dlouhodobě bydlí, dostat nemají. Zůstane jen obyvatelům Evropské unie, kteří v Česku žijí. Vyplývá to z dokumentu, který vláda poslala do parlametních komor. Česko hodlá přistoupit jen k části úmluvy, která se týká svobody projevu, shromažďování a sdružování cizinců. Tato práva již mají zaručena.

Česká tisková kancelář

S úpravou volebního práva pro cizince vláda podle důvodové zprávy v blízké budoucnosti nepočítá. "Volební právo na místní úrovni by nemělo být cizincům - občanům jiných států než členských států EU - přiznáno paušálně, ale pouze na základě vzájemnosti," stojí v předloze.

Dalším důvodem je podle zdůvodnění skutečnost, že v některých obcích je soustředění cizinců s trvalým pobytem značné, a přiznání volebního práva by přineslo zásadní praktické dopady na dění v nich. Vláda zmiňuje taky případná bezpečnostní rizika.

Kabinet nechce přijmout ani další část smlouvy, jež se týká vytváření poradních orgánů obcí s cílem zapojit usídlené cizince do místních veřejných věcí. Úmluva v této pasáži předpokládá, že své představitele by do nich mohli volit jen místní cizinci, případně by mohli být jmenováni jejich sdruženími. Byl by to ale podle vlády nepřiměřený zásah do ústavně zaručené samosprávy.

Nyní volí členy obecních výborů a komisi zastupitelé nebo radní. Týká se to i případných výborů pro národnostní menšiny, i když v nich podle zákona musejí příslušníci menšin tvořit nejméně polovinu členů.

Česko podepsalo smlouvu už v roce 2000. Ratifikace byla pozastavena kvůli nutným úpravám sdružovacího práva, které byly přijaty o šest let později. Po rozboru dopadů případnéhoschválení celé smlouvy bez výhrad kabinet loni v září souhlasil s pokračováním ratifikace s omezením na část o svobodě projevu, shromažďování a sdružování, jak se předpokládalo už při podpisu úmluvy. Jejím cílem je podpořit integraci usídlených cizinců. Smlouvu podepsalo 14 států, ratifikace byla dosud dokončena v osmi z nich.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu