"Jsme přesvědčeni, že jsme to nabyli v dobré víře a církvi byl tento majetek zabaven nejprve v první pozemkové reformě, pak revizí první pozemkové reformy a rozhodnutím z roku 1947. Proto podle nás byla privatizace správná," řekl ČTK Vacek. Podle něho rozhodnutí soudu se v podnikání firmy neodrazilo. "Cítíme to jako obrovskou křivdu a nespravedlnost," řekl ČTK.
Nejvyššího soudu (NS) ve svém rozhodnutí potvrdil předchozí rozsudek odvolacího Krajského soudu v Hradci Králové, podle nějž je neplatný převod, na jehož základě získalo rybářství v roce 1993 rybníky a pozemky. Potvrdil, že pozemky byly historickým majetkem Benediktinského arciopatství, což v minulosti konstatovaly soudy nižší instance.
Podle NS už v rozsudku krajského soudu se odvolací soud ztotožnil se závěrem soudu prvního stupně, že žalobce, Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze - Břevnově je oprávněnou osobou, že pozemky byly jeho historickým majetkem, že předmětné pozemky žalobce pozbyl po 25. únoru 1948 a že v rámci privatizace byly na žalovaného převedeny v rozporu s takzvaným blokačním ustanovením. Podle soudu šlo tedy o převod absolutně neplatný.
Společnost se u soudu bránila, že se o rybníky stará nepřetržitě 20 let, za tu dobu na ně podle rybářství nikdo nevznesl nárok. Pokud rybníky jako bývalý církevní majetek nabyla privatizačním projektem, šlo o chybu státu, míní firma.
Akciová společnost Rybářství Chlumec získala rybníky o rozloze 17 hektarů v roce 1993 privatizací majetku Státního rybářství Chlumec nad Cidlinou. Podle soudu ale neměly být rybníky nikdy převedeny. V té době platil zákaz převodu církevního majetku, a to do doby, než bude přijat zákon o církevních restitucích. Tato norma nabyla účinnosti v roce 2013. Nyní budou řeholníci usilovat o restituci.
Diskuze k článku ()