ČLK navrhuje výrazné zvýšení odvodů státu do zdravotnictví

Praha 27. dubna (ČTK) - Za děti, důchodce či nezaměstnané by stát podle České lékařské komory (ČLK) měl do zdravotního pojištění odvádět více peněz. Nyní dává za každého státního pojištěnce měsíčně 845 korun, státních pojištěnců je šest milionů. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce platbu pro příští rok zvýšit na 904 korun a v dalších letech ji pravidelně valorizovat. Podle návrhu ČLK by stát měl změnit způsob výpočtu této platby, čímž by stoupla měsíčně až na 1808 korun.

Česká tisková kancelář

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale jakékoli zvyšování odvodů státu na zdravotnictví zpochybňuje. Podle zjištění ČTK by se zvyšováním odvodů státu měla v úterý zabývat koaliční rada. Němeček věří, že se mu podaří koaliční partnery o svém plánu přesvědčit, návrh ČLK považuje za nereálný.

V prohlášení pro média prezident ČLK Milan Kubek připomněl, že koaliční vláda se zavázala pravidelně valorizovat platby za státní pojištěnce. "ČLK vyzývá vládu, aby svůj slib a závazek splnila, a tak zabránila poklesu dostupnosti, kvality a bezpečnosti zdravotní péče pro občany ČR," uvedl.

Rovněž Němeček hodlá argumentovat při koaličním jednání sliby z vládního prohlášení. ČTK řekl, že zaregistroval rozdílné návrhy na navýšení odvodů za státní pojištěnce, když odboráři požadují měsíční platbu 1242 Kč, tedy stejně jako samoplátci zdravotního pojištění, a ČLK dokonce 1808 korun. "Samozřejmě z hlediska zdravotníků by to byla velmi dobrá zpráva, nicméně si myslím, že toto už je skutečně mimo možnosti českého státního rozpočtu. Věřím, že náš návrh, který teď pošleme do vnějšího připomínkového řízení, podporu v koalici i ve vládě najde," uvedl.

Navýšení, jež nyní navrhuje Němeček, by mělo resortu ročně přinést navíc 4,3 miliardy korun. Zdravotní pojišťovny budou letos hospodařit s 250 miliardami korun. Němeček chce z peněz, které zaplatí stát navíc za své pojištěnce, zvýšit platy lékařů a sester. Vidí v tom cestu, jak odvrátit hrozbu výrazného nedostatku zdravotníků. "Jestli si chceme personál udržet a zachovat kvalitu zdravotnictví, tak lidi prostě musíme zaplatit," dodal.

"Ministerstvem navrhované zvýšení vyměřovacího základu z 6259 na 6695 korun, a tomu odpovídající zvýšení měsíční platby pojistného z 845 na 904 korun, považuje komora za zcela nedostatečné," uvedl Kubek. Resort podle něj přišel o miliardy korun kvůli několikaleté stagnaci platby státu, růstu DPH a devalvaci koruny. Ohrožena je prý kvalita a dostupnost péče.

ČLK navrhuje stanovit do zákona povinnost státu odvádět pojistné za státní pojištěnce ve výši 13,5 procenta z poloviny všeobecného vyměřovacího základu, který pro letošní rok činí 25.903 korun. Pro rok 2016 při predikci nárůstu všeobecného vyměřovacího základu o 2,16 procenta by šlo o polovinu z částky 26.781 korun a pojistné by činilo 1808 Kč, upřesnil výpočet Kubek.

ČLK podle něj nechce skokovým nárůstem způsobit zásadní zátěž pro státní rozpočet, proto navrhuje zákonem stanovit účinnost změny k 1. lednu 2018. V přechodném období let 2016 a 2017 by nadále výši platby stanovila vláda svým nařízením. Pro rok 2016 tak navrhuje ČLK, aby vyměřovací základ odpovídal minimální mzdě, tedy částce 9200 korun a platba za státní pojištěnce by činila 1242 měsíčně.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu