Menu

Aktuality

ČNB bude mít upřesněné pravomoci v krizi, schválila vláda

AktualityČTK06.02.2018
ČTK06.02.2018

Praha 7. února (ČTK) - S upřesněním pravomocí České národní banky v případě krize na finančním trhu nebo s úpravou fungování Garančního systému finančního trhu počítá novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu. Předlohu dnes schválila vláda, informoval tiskový odbor kabinetu.

Norma nově například zavádí oprávnění ČNB uložit finanční instituci, aby vedla podrobný seznam finančních smluv. To by mělo v případě, že se finanční instituce dostane do problémů, pomoci lépe posoudit účinnost jejího ozdravného plánu. "Na rozdíl od obecných povinností se zde jedná o uložení individuální povinnosti konkrétní osobě při posuzování účinnosti ozdravného plánu dotčené instituce," uvádí materiál.

Norma rovněž novelizuje zákon o soudních poplatcích. Rozšiřuje seznam subjektů, které jsou osvobozeny od poplatků. Nově by měl být seznam rozšířen o ČNB, je-li navrhovatelem v insolvenčním řízení.

V případě Garančního systému finančního trhu, který má na starosti například výplatu pojištěných vkladů, norma navrhuje, aby v otázce vnitřních předpisů mohla správní rada pověřit výkonnou radu jejich schvalováním. "Ustanovení tak upravuje stávající stav, kdy správní rada schvaluje veškeré vnitřní předpisy Garančního systému, a to bez ohledu na míru jejich významu," uvádí důvodová zpráva.

Návrh předložilo ministerstvo financí v identické podobě, ve které je schválila vláda loni 30. ledna. Vzhledem ke konci volebního období však nebyl legislativní proces dokončen a zákona tak ministerstvo musí předložit znovu.

Celá novela je reakcí na zkušenost s fungováním zákona, který do českého právního řádu zavedl rámec pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků. Ty vypracovala a požaduje po členských státech EU. Navrhované úpravy vyplývají z praktických problémů spojených s aplikací zákona, jež nebylo možno vzhledem k jejich charakteru odhalit v průběhu samotné transpozice směrnice, uvádí materiál.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Přihlásit se
Zapomenuté heslo
Jěště nemáte svůj účet?
Založte si účet a získejte spoustu výhod
Elektronický časopis
Mám zájem o elektronický časopis
Mediální partneři
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři