V případě schválení novel by NKÚ mohl kontrolovat také příspěvkové organizace obcí a krajů, státní fondy, zdravotní pojišťovny, veřejné vysoké školy a firmy, v nichž má stát, obce nebo kraje nadpoloviční podíl. Novelu zákona o NKÚ v prosinci doporučil přijmout sněmovní ústavně-právní výbor.
Novela se aktuálně nachází ve Sněmovně ve druhém čtení a navazuje na ústavní změnu, kterou poslanci schválili v květnu 2014. Senát chce obě úpravy posoudit současně, takže se jí zatím nezabýval. Podle Dientsbiera je to pro osud novely dobře. "Nebyla tam ochota to schválit. Já myslím, že nálada v Senátu se změnila a jsem rád, že tehdy Senát nepřikročil rovnou k hlasování, teď je možné, že by to mohlo projít," řekl.
Návrhy na rozšíření kompetencí NKÚ projednávali poslanci už v minulém volebním období Sněmovny. Senát tehdy ústavní novelu i prováděcí zákon zamítl. Sněmovna nemá možnost v případě ústavních změn horní komoru přehlasovat. "Zaparkovali jsme to z principu důslednosti. Kolem novely bude určitě dlouhá debata, ale myslím si, že projde," uvedl Nenutil. Podařilo se totiž vypořádat s výhradami k návrhu.
Podle projektu Rekonstrukce státu v současnosti NKÚ kontroluje prostředky ve výši přibližně 1,2 bilionu korun, ale u čtyř pětin z toho prakticky není co kontrolovat, protože jde o důchody či dávky, které být vynaloženy musí. Nově by úřad kontroloval až dalších 622 miliard v rámci hospodaření firem vlastněných státem a dalších 240 miliard u krajů a obcí, uvádí Rekonstrukce státu v tiskové zprávě.
Diskuze k článku ()