Menu

Aktuality

DILIA chce zvýšit sazby autorských odměn o čtvrtinu

AktualityČTK05.09.2016
ČTK05.09.2016

Praha 5. září (ČTK) - Agentura DILIA chce zvýšit v návaznosti na kroky Ochranného svazu autorského (OSA) od příštího roku autorské poplatky o čtvrtinu. ČTK to dnes řekl ředitel agentury Jiří Srstka. Starostové ze Sdružení místních samospráv proti tomu protestují. Vyzvali poslance, aby v rámci novely autorského zákona takovému skokovému zvyšování sazeb zabránili.

OSA chce zvýšit poplatky za autorská práva k hudbě až o 50 procent, DILIA o 25 procent, a to za televize v restauracích. Podle sdružení samospráv se tak ve velkých městech zvýší měsíční sazby OSA ze 186 korun na 279 korun, sazby DILIA ze zhruba 135 korun na 168 Kč. Celkem to představuje měsíční zdražení o 127 korun jen za jednu televizi, upozornilo sdružení.

"Takový jednostranný postup je pro nás zcela nepřijatelný," řekl místopředseda sdružení a starosta obce Křižánky Jan Sedláček. Zvýšení podle něj dopadne na obce a města a jimi zřizované organizace, a také na provozovatele restaurací a hotelů. Poslanci by podle sdružení měli novelou zavést jasná pravidla pro zvyšování poplatků, která platný zákon neobsahuje.

Srstka k tomu uvedl, že divadelní, literární a audiovizuální agentura DILIA vybírá poplatky jen za režiséry a scenáristy kvůli produkci rozhlasového a televizního vysílání v restauračních zařízeních. Poplatky zvyšuje kvůli tomu, aby se zachovala proporcionalita se sazbami OSA, neboť autoři by jinak brali třeba čtyřikrát více než režiséři a scénáristé, uvedl Srstka.

Dalším důvodem je podle Srstky tlak zahraničních kolektivních správců z USA a EU, kteří hrozí vypovězením recipročních smluv. "Jsme pod neustálým tlakem, že naše sazby jsou nízké," uvedl. Třetím důvodem je obava, že navrhovaná novela autorského zákona by přinesla tak složité podmínky vyjednávání sazebníků, že dohoda o nich nebude realizovatelná.

Vládní novela má přinést detailnější pravidla pro kolektivní správu autorských práv v návaznosti směrnice EU. Norma má také zjednodušit ohlašování živých hudebních produkcí autorským svazům a otevřít možnosti pro zjednodušené licencování. Hlubší změny vládní předlohy sněmovní ústavně právní výbor odmítl.

ČTKČeská tisková kancelář
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři