„Domovník – preventista“ je dalším projektem pro pomoc vyloučeným lokalitám

V pondělí 19. května 2014 proběhla v budově Ministerstva vnitra v Praze na Letné společná tisková konference zástupců ministerstva vnitra a Policie ČR k problematice ochrany před majetkovou trestnou činností.

Klouzavý mandát
Foto: Fotolia

Na tiskové konferenci za účasti ředitelky odboru prevence kriminality MV Jitky Gjuričové a náměstka policejního prezidenta pro SKPV plk. Václava Kučery byl veřejnosti představen manuál k projektu „Bezpečná lokalita – Bezpečné bydlení“. Tento materiál je výsledkem spolupráce Ministerstva vnitra a policejního sboru s nestátními subjekty při vytváření preventivních opatření k ochraně majetku a osob. „Manuál je určený zejména pro bytová družstva, nájemníky v panelových domech a pro majitele nemovitostí,“ řekl jeden z autorů, strážník městské policie Brno, Luboslav Fiala a dodal:“Nejlepším způsobem ochrany majetku je vzájemná komunikace a obezřetnost sousedů či nájemníků.“

Vedle manuálu k ochraně nemovitého majetku představili odborníci na situační prevenci projekt „Domovník – preventista“, který již druhým rokem funguje v celé České republice. Cílem projektu je vytvořit v problémových lokalitách místa „domovníků“ z řad místní komunity, kteří budou ve spolupráci s policií a úřady dohlížet na pořádek v jednotlivých domech. „Takový domovník nejen, že se spolu s obecní či městskou policií podílí na bezpečnosti a veřejném pořádku ve svém domě a jeho bezprostředním okolí, ale je současně i preventistou v oblasti sociální“, vysvětlila Gjuričová.

Odbor prevence kriminality podpořil v 2014 vznik celkem 25 pracovních míst domovníků – preventistů v 11 obcích celé ČR. „Pomůže ukázat občanům žijícím a bydlícím v sociálně citlivých či rizikových lokalitách, že i v nich se může bydlet čistě, na vyšší sociální úrovni a bezpečně“, potvrdila ředitelka odboru prevence kriminality. 

Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations MVČR

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články