Dotační úřady možná budou muset zjišťovat skutečné majitele firem

Praha 10. listopadu (ČTK) - Úřady možná budou muset při poskytování dotací zjišťovat skutečné vlastníky žádajících firem a zapsat tyto údaje do rozhodnutí o přidělení veřejné podpory. Uvádí to novela zákonů o rozpočtových pravidlech, kterou předložili poslanci Pirátů. Pokud úřady nebudou moci skutečné majitele identifikovat, dotaci by podle předlohy neposkytly.

ČTK Česká tisková kancelář

Rejstřík skutečných vlastníků firem už existuje, návrh má podle předkladatelů přispět k tomu, aby do něho společnosti údaje vkládaly. "Jestliže podmínkou získání veřejných prostředků bude splnění informační povinnosti ve vztahu k evidenci skutečných majitelů, pak tato evidence bude úplná a aktuální," napsali předkladatelé v důvodové zprávě. Úprava podle nich také posílí možnosti kontroly při poskytování veřejných finančních podpor, omezí prostor pro případnou korupci a usnadní její odhalování a trestání.

Úřady by podle novely zjišťovaly údaje z rejstříku, pokud by v něm chyběly, vyzvaly by majitele k jejich doplnění. V případě, že by o dotaci žádala společnost, která se do evidence nezapisuje, musela by předložit výpis z obdobného zahraničního rejstříku. Pokud by nebylo možné ani to, žadatelská firma by musela údaje skutečného majitele sdělit a předložit k tomu doklady.

Pirátskou předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci. Autoři připouští, že úprava by mohla být v rozporu s ústavním požadavkem na ochranu soukromí. V tomto případě ale podle nich převažuje veřejný zájem na průhledném nakládání s veřejnými penězi.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři