Druhý ročník obchodněprávního Moot Court DHP úspěšně ukončen

V sobotu 12.5.2018 úspěšně proběhlo finálové kolo druhého ročníku obchodněprávního Moot Court DHP organizovaného pro studenty právnických fakult v ČR advokátní kanceláří Dvořák Hager & Partners.

Foto: Fotolia

Do druhého ročníku soutěže se přihlásili studenti napříč všemi právnickými fakultami v ČR. Soutěž organizátoři opět pojali v netradičním duchu, a zprostředkovali tak studentům zcela odlišný koncept od klasických moot courtů, které se pro studenty již pravidelně pořádají na právnických fakultách.

Soutěž neměla předem stanovený jasný scénář, který by účastníky omezoval v samotném průběhu řízení. Právní zástupci z řad studentů tak vedli spor od samého začátku, tedy od podání nabídky právních služeb přes průběžnou komunikaci s klienty, projednávání procesní strategie a postupů, až po jednotlivá podání na soud. Kladně tento koncept hodnotí i vítěz Tomáš Pospíšek, student Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. „Moot Court DHP pro mne byl jedinečný zejména tím, že se podobal skutečné praxi. Oproti jiným moot courtům, nebylo naším úkolem pouze podat právní posouzení věci, ale aktivně komunikovat s klienty a zjišťovat doplňující informace, na základě kterých jsme následně stavěli své argumenty,“ uvádí Pospíšek.

Registrace probíhala formou nabídky právních služeb vybranému klientovi. Studenti si tak mohli vybrat stranu sporu, kterou chtěli v řízení zastupovat. Případ byl založen na reálné kauze a upraven pro potřeby moot courtu. Právě letošní ročník byl pro studenty sice o něco náročnější, ale o to intenzivnější zkušeností. Během moot courtu totiž došlo k podání hned několika žalob, a to s ohledem na to, jakým směrem se celá věc v průběhu jednání s klienty a na základě kroků protistrany ubírala.

Finálové simulované řízení probíhalo u „Rozhodčího soudu Moot Court DHP“ na pražské adrese advokátní kanceláře Dvořák Hager & Partners. Vítězný tým si domů odnesl nemalou finanční odměnu, nabídku pracovní pozice a v neposlední řadě možnost účastnit se seminářů pořádaných advokátní kanceláří.

Motivace organizátorů zprostředkovat studentům cenné zkušenosti z advokátní praxe byla jednoznačná. „Pracovat a potkávat mladé a talentované lidi z oboru je pokaždé příjemnou zkušeností, které se snažíme jít naproti,“ uvádí Mgr. Jan Krampera, vedoucí litigačního oddělení Dvořák Hager & Partners, a dodává, že právě „koncept našeho moot courtu je to, co ho odlišuje od ostatních soutěží podobného typu, neboť dává účastníkům absolutní volnost ve volbě procesní strategie, a dokáže tak studentům přiblížit zkušenost z reálné advokátní praxe, která je mnohdy složitější, než se během studia může zdát.“. To potvrzuje i Mgr. Vojtěch Faltus, advokát Dvořák Hager & Partners a spoluorganizátor soutěže: „Studenti měli vše ve vlastních rukou. Dostali tak možnost ovlivnit spor mezi stranami nejen před podáním jednotlivých žalob, ale také v průběhu jejich projednání před rozhodčím soudem, a to například při dokazování či skrze argumentaci před soudem.“

Ti, kteří letošní ročník Moot Court DHP nestihli, dostanou možnost vyzkoušet si své dovednosti v dalším ročníku.

Foto z finálového řízení k dispozici zde.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články