Důkaz kamerovým záznamem bez svolení zaměstnance

V nedávné době zaměstnával českou soudní soustavu případ vedoucího zaměstnance, který otevřeně podváděl při zaznamenávání docházky a značnou část pracovní doby nevyužíval k vykonávání své práce. Místo plnění pracovních úkolů se tento zaměstnanec vybavoval se svými přáteli nebo ostatními zaměstnanci.

advokátka, Eversheds Sutherland, advokátní kancelář, s.r.o.

Toto závadné jednání přitom bylo zachyceno na kamerových záznamech pořízených prostřednictvím kamerového systému, který zaměstnavatel na pracovišti řádně provozoval. Zaměstnavatel po několika zaznamenaných excesech přistoupil k výpovědi pro porušení pracovní kázně. Jasný případ, říkáte si? Ne tak docela.

Zaměstnanec se totiž mimo jiné bránil tím, že kamerové záznamy byly pořízeny bez jeho souhlasu a nejsou takpřípustným důkazním prostředkem. Soudy tak byly nuceny vážit, zda poskytnou ochranu spíše soukromí zaměstnance nebo zda se postaví na stranu zaměstnavatele.

Soudy, a to včetně Nejvyššího soudu a Ústavního soudu, se na základě námi předestřené argumentace nakonec přiklonily na stranu zaměstnavatele, a to s odůvodněním, že svolení zaměstnance nebylo třeba, neboť kamerové záznamy byly pořízeny oprávněně za účelem ochrany práv zaměstnavatele.

Hodnocení článku
71%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu