Elektronické recepty od příštího roku možná povinné nebudou

Praha 17. července (ČTK) - Lékaři možná nebudou muset od příštího roku předepisovat recepty výhradně elektronicky. Sněmovna totiž v dnešním úvodním kole podpořila vládní novelu zákona o léčivech, která povinnost ruší.

Česká tisková kancelář
Lhůtu pro rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo asi nebude možné dodržet
Foto: Fotolia

Byl by tak zachován současný stav. Pravicová opozice zablokovala schvalování normy už v prvním čtení, míří k posouzení do zdravotnického výboru. Někteří poslanci se přimlouvali za to, aby povinnost byla jen odložena, nikoli zcela zrušena.

V současnosti může být recept po dohodě s pacientem v listinné nebo v elektronické podobě. Drtivá většina receptů je nyní v papírové formě. Povinný elektronický recept měla od roku 2015 zavést novela schválená začátkem minulého roku.

"Důvodem pro zachování stávajícího stavu je skutečnost, že přibližně pětina předepisujících lékařů není doposud vybavena příslušnou výpočetní technikou," uvádí se v důvodové zprávě nynější vládní normy. Tito lékaři by od příštího roku nemohli pacientům recepty předepisovat a pravděpodobně by skončili. Jde podle vlády vesměs o starší lékaře v odlehlejších regionech.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) by navíc musel vydat na rozšíření úložiště receptů podle ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) 120 až 150 milionů korun. Předloha ale zachová povinný elektronický recept pro léčivé přípravky s obsahem marihuany.

Elektronické recepty hájil i dnes Jiří Skalický (TOP 09 a Starostové), podle kterého by se díky nim mimo jiné snížila administrativa zdravotním pojišťovnám i lékárnám. Jen náklady na přepis receptů do elektronické podoby odhadují lékárníci na 330 milionů korun ročně, uvedl. Skalický chápe, že SÚKL není na změnu připraven, proto nabádal k tomu, aby se povinnost jen odložila.

Skalického podpořila i Soňa Marková (KSČM) a Jiří Štětina (za Úsvit). Zatímco Marková hovořila o ročním až dvouletém odkladu, Štětina o dvouletém až tříletém.

Lidovec Vít Kaňkovský sice vládní normu podpořil, ale i on by elektronizaci zdravotnictví uvítal. Elektronický recept by podle něj přinesl i větší bezpečí pro pacienty; bylo by možné odhalit, zda neužívají léky s protichůdnými účinky. Němeček nepochybuje o tom, že ve zdravotnickém výboru poslanci dohodu na úpravách předlohynaleznou.

Povinné využívání elektronického receptu prosadil sněmovní zdravotnický výbor v minulém volebním období do původně technické vládní normy, která přejímala evropské směrnice. Předkladatelé z řad tehdejších koaličních poslanců si od zavedení povinných elektronických receptů slibovali úspory jedné až dvou miliard korun ročně. Zmizely by podle podle nich také falešné recepty.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články