Aktuality | ČTK | 25.04.2019

Emitenti akcií a dluhopisů získají jednodušší přístup na trh

Praha 24. dubna (ČTK) - Emitenti akcií a dluhopisů získají jednodušší přístup na kapitálový trh. Zkrátí se doba pro schválení dokumentů související s vydáváním cenných papírů, takzvaným prospektem, a pro drobné emitenty i zjednoduší jejich forma. Vyplývá to z novely zákona o podnikání na kapitálovém trhu, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Projedná ji rozpočtový výbor.

ČTK

ČTK

ČTK

Novela do českého právního řádu převádí nařízení Evropské unie o prospektu, které nahradilo dřívější směrnici. Nařízení je prvním schváleným evropským předpisem ve vytváření Unie kapitálových trhů.

"Nařízení si klade za cíl zejména usnadnit emitentům akcií a dluhopisů přístup na kapitálové trhy. Například pro časté emitenty se usnadňuje vyhotovení jednotlivých prospektů a zkracuje se doba pro jeho schválení orgánem dohledu, tedy Českou národní bankou. Pro drobné emitenty se upravuje jednodušší forma prospektu, takzvaný unijní prospekt pro růst," stojí v důvodové zprávě.

Prospekt cenného papíru je informační dokument pro investory. Obsahuje údaje nezbytné pro investory k posouzení nabízeného cenného papíru a práv s ním spojených, majetku a dluhů, finanční situace, zisku a ztrát, budoucího vývoje podnikání a finanční situace vydavatele cenného papíru.

Dále novela reaguje na nedostatky, které se objevily v praxi. Například všechny emise dluhopisů by měly mít přidělen ISIN, tedy dvanáctimístný mezinárodní identifikační kód cenného papíru. K povinným náležitostem emisních podmínek přibude upozornění, že Česká národní banka prospekt schvaluje jen z hlediska úplnosti, nikoli jeho věcné správnosti.

novela zákona akcie kapitálový trh dluhopisy

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.
Hodnotil 1 čtenář

Diskuze k článku 1 komentářů

RakTom | 26.04.2019 11:12
Dluhopisy

No tak nevím, sleduji na sociálních sítích stránky Rizikovedluhopisy.cz a zatím z každého jejich článku spíš vypadá tak, že by emitenti dluhopisů měly mít přistřižená křídla. Nezveřejňování poviných výkazů, emitování vysoce riskantních dluhopisů etc. Doufám, že tato změna nepovede ještě k horšímu.

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejoblíbenější články