Aktuality | ČTK | 12.11.2015

Europoslanci chtějí celoevropská pravidla pro volby do EP

Brusel 11. listopadu (zvláštní zpravodajka ČTK) - Evropští poslanci chtějí, aby se volby do Evropského parlamentu v budoucnu konaly podle společných celounijních pravidel a aby lidé ve všech zemích osmadvacítky například měli možnost volit elektronicky. Dnes na zasedání v Bruselu také vyzvali, aby evropské politické strany napříště v dostatečném předstihu před volbami představily své lídry a chtějí prosadit i to, aby všude mohli voliči odevzdat svůj hlas už po dosažení věku 16 let.

ČTK

ČTK

ČTK

Podle europoslanců už není dál udržitelné, aby se volby do Evropského parlamentu konaly v každé zemi podle tamního volebního zákona. "Evropa se zvětšila a stal se z ní skutečný spolutvůrce zákonů. Její vliv na život občanů se prudce zvýšil. Navzdory tomu se volby do Evropského parlamentu dál konají podle národních pravidel a dominují jim národní témata. To se musí změnit," uvedla polská europoslankyně Danuta Maria Hübnerová z lidovecké frakce (EPP), spoluautorka návrhu. Ruku pro něj nakonec zvedlo 315 europoslanců, 234 jich bylo proti.

Podle europarlamentu by se měla napříč Evropou mimo jiné sjednotit výše procentuální hranice pro zvolení kandidátů a také minimální věk voličů. Ohledně věku se poslanci přiklonili k rakouské praxi, kde mohou lidé odevzdat hlas už v 16 letech.

Případné změny pravidel pro evropské volby by podle poslanců měly platit už pro příští hlasování v roce 2019. Rozhodnout o nich ale musejí státy osmadvacítky.

Lenka Penkalová spr

Evropský parlament volby

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejčtenější články