Evropský soud uznal stížnost Delta Pekárny na ČR

Štrasburk 2. října (ČTK) - Evropský soud pro lidská práva dnes uznal stížnost společnosti Delta Pekárny, že české úřady inspekcí v jejích kancelářích bez soudního povolení porušily Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv. Česká republika má zaplatit firmě odškodné 5000 eur (asi 137.000 Kč). Rozhodnutí nemusí být definitivní, obě strany se proti němu mohou do tří měsíců odvolat.

Česká tisková kancelář

Předmětem letitého sporu je náhlá inspekce, kterou v prostorách společnosti Delta Pekárny uskutečnil 19. listopadu 2003 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Úřad tak jednal v rámci šetření údajného porušení pravidel hospodářské soutěže. Společnost dostala poté pokutu za to, že neumožnila další, hloubkovou kontrolu své agendy bez souhlasu místního soudu.

Soud pro lidská práva při Radě Evropy dospěl k závěru, že Česko tak porušilo osmý článek Evropské úmluvy o ochraně lidských práv o respektování soukromého a rodinného života, informoval štrasburský soud.

Potvrzení dnešního rozsudku by podle právních zástupců brněnské společnosti vytvořilo precedent pro podobné spory do budoucna. Toto rozhodnutí by podle nich zpochybnilo legálnost všech dosavadních i budoucích kontrol v kancelářích a jiných prostorách obchodních společností prováděných českým Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže bez předchozího souhlasu nezávislého soudu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu